Na Česko připadne přes miliardu eur od EU

Možná se ani vy nemůžete zbavit dojmu, že Evropská unie ohledně pandemie koronaviru totálně selhala. Ve chvíli, kdy po celé, světě umírají tisíce lidí a prognóza do budoucna je nepříznivá, teprve zasedá a jedná. Europarlament konečně schválil fond na boj proti šířícímu se koronaviru a Česko tak dostane přes miliardu eur.

Evropský parlament zasedl ve čtvrtek. Zcela jasnou většinou sběhem jednání chválil celkem trojici návrhů, které mají státům Evropské unie a společnostem pomoci v těžkém boji proti koronaviru a jeho zničujícím ekonomickým následkům, které zasáhnou každého z nás. Česká republika má dostat přes miliardu eur. Není ale jasné, kam peníze půjdou. Zatímco stát pomohl třeba živnostníkům, veškeré společnosti hází přes palubu. Firmy podnikající v gastronomii nebo cestovním ruchu jsou odepsané a v současné době nemají naději na pomoc.

Evropský parlament

Poslanci Evropského parlamentu současně podpořili také vznik investičního fondu, který v současné době umožní členským zemím EU přesunout nevyužitých 37 miliard eur, v přepočtu tedy asi bilion korun ze strukturálních fondů do zdravotnictví či a pomoc zasaženým odvětvím. Co si ale naše vláda pod zasaženým odvětvím představuje a komu nakonec pomoc půjde, je ve hvězdách. Česko má obdržet ze schváleného záchranného balíku peněz téměř 1,2 miliardy eur, v přepočtu asi 326 miliard korun. Vzhledem k tíživé situaci je jasné, že každá koruna bude dobrá.

Elektronické hlasování

Poprvé v Europarlamentu poslanci hlasovali pomocí elektronické pošty, aby v rámci celoplošných opatření, která se ale v každé zemi v EU i mimo ni značně liší, nemuseli přijít do bruselského sídla osobně. Nacházíme se v době omezeného pohybu a v karanténě jsou jen ti, co se u nich nákaza koronavirem prokázala. Státy Evropské unie ale nejednají jednotně. EU tak v této těžké zkoušce totálně selhala a snaží se zachránit to, co se zachránit ještě dá. Nakonec se i několik desítek poslanců na předcházející debatu a hlasování dostavilo osobně, své hlasy však odevzdali elektronicky.

Průběh hlasování

Pro vznik fondu se vyslovilo ze 688 hlasujících poslanců celkem 683. Nejvíce peněz z celkové částky ve fondu připadne Polsku, které získá 7,4 miliardy eur. Maďarsko, které stejně jako Polsko zatím patří ke státům méně zasaženým virem a dostane 5,6 miliardy eur, Španělsko 4,1 miliardy eur, nejvíce postižená Itálie 2,3 miliardy eur, což je méně než třeba Slovensko. Česko dostane téměř 1,2 miliardy eur, v přepočtu 32,6 miliard korun. Došlo také k dočasné úpravě normy, která umožní aerolinkám v době, kdy je není žádná poptávka po leteckém spojení, zbytečně nevyužívat odletové časy na letištích. Většina poslanců schválila i návrh na využití až 800 milionů eur z fondu, který je běžně určen pro následky přírodních pohrom.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*