Na akciový trh Start vstoupila developerská firma UDI CEE i výrobce dronů Primoco

Pražská burza cenných papírů slaví další úspěch. Na trhu Start, který je určený právě pro menší a středně velké podniky, se v rámci primárního úpisu – IPO poprvé prodaly akcie dvou nových firem.

Akcie těchto společností v celkovém objemu přesahujícím 300 milionů korun byly žhavou novinkou. Výrobce dronů Primoco a developerská společnost UDI CEE měly na Startu slušné objemy obchodů a velmi dobře se obchodovaly i cenné papíry dvou dříve upsaných společností Prabos a Fillamentum. Šéf pražské burzy Petr Koblic označil výsledek prvních dvou IPO doslova za stoprocentní úspěch.

Pražská společnost Primoco

Pražská společnost Primoco prodala investorům celkem 252 500 kusů akcií s kurzem 250 korun za jednu akcii. Úpis podniku s výrobou bezpilotních letadel vhodných třeba pro kontrolu hranic či ropovodů, vynesl asi 63 milionů korun. Noví akcionáři tak budou ve společnosti držet menšinový podíl. Zájem o akcie byl tedy velký.

Developerská skupina UDI Group

Developerská skupina UDI Group také vstupuje se svojí projektovou společností na trh Start pražské burzy. Průběh upisovací aukce nasvědčoval nejvyšší úpis na méně regulovaném trhu určeném pro menší firmy. Tři dny před koncem aukce tato skupina od investorů vybrala 181 z cílových 250 milionů korun. UDI CEE je součástí české developerské skupiny UDI Group a ta působí na trhu více jak 25 let. Uskutečnila více než 100 projektů a prodala už přes 3 000 bytů. Na burzu umísťuje 37 % akcií společnosti. Cílem je vyplácení výnosů akcionářům ve formě dividendy a investic investičního kapitálu do nových projektů.

UDI Group a UDI CEE

Do UDI CEE patří také logistické centrum Ostředek a je nyní jediným logistickým projektem na D1 disponujícím vydaným územním rozhodnutím a rezidenčním projektem Kurir, který se nachází v srbském Bělehradě, který do budoucna počítá s výstavbou polyfunkčního objektu. Na základě znaleckých posudků současné a budoucí hodnoty daných projektů Ostředek a Kurir se očekává průměrný dividendový výnos 9,4 % ročně při stejné úrovni rizika jako je u korporátních dluhopisů, které nesou běžně 5 až 6 %. Regulované trhy jsou pro menší firmy nedostupné kvůli administrativě zvyšující náklady vstupu na burzu. Trh Start podnikům umožňuje získat kapitál od investorů za zjednodušených podmínek.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*