Mnoho lidí si na důchod investuje do penzijního fondu Conseq a NN Investment Partners

Středoevropské akcie jsou v kurzu. Pražskou burzu by mohly oživit privatizace státních podniků. Tak se vyjádřil šéf úspěšného penzijního fondu Conseq Martin Pavlík, který jej vede od roku 2008.

Conseq se loni zařadil mezi nejúspěšnější české investiční penzijní fondy. Byly to ty, co se zaměřily na středoevropské akcie. Vyplatilo se investovat i do akcií petrochemické společnosti Unipetrol, jejichž cena loni vzrostla více než 2x. Penzijním fondům se dařilo díky investicím do akcií. Nejúspěšnější byl fond společnosti NN Investment Partners a hned za ním byl nejvýdělečnější fond s ročním výnosem 9,96 % Globální akciový účastnický fond firmy Conseq. Tento fond je s dalším čistě akciovým fondem zaměřený jen na střední Evropu. Conseq Invest Akcie Nové Evropy řídí portfolio manažer Martin Pavlík. Ten tvrdí, že je třeba najít akcie obchodované za ceny pod férovou hodnotou.

Penzijní spoření jako dlouhodobý produkt

Zde je v hledáčku zejména diverzifikace neboli globální rozprostření investic a nákup cenných papírů z trhů západní Evropy, USA, rozvíjejících se trhů a zemí střední Evropy. Fond Akcií nové Evropy je na jen akcie zemí střední Evropy. To je hlavní rozdíl. Z daných trhů se vybírají jen nejvíce podhodnocené akcie přístupem bottom-up neboli zespoda nahoru, s ohledem na nízké valuační ukazatele a rozumné zadlužení. V portfoliu převažují společnosti vyplácející dividendy. Po loňském klidném roce letos zasáhly světové akciové trhy také velké turbulence. Za velkými výkyvy stojí zejména obavy z růstu úrokových sazeb a obchodní války.

Nastartování pražské burzy a českého kapitálového trhu

Pražská burza má nízký počet společností na burze. Bohužel se ani část privatizace neuskutečnila přes akciovou burzu. To je jeden z nejtransparentnějších způsobů privatizace. Dává minimální prostor k pozdějšímu napadnutí a častým žalobám. Penzijní fondy, které by mohly investovat větší část portfolia do akcií, jsou na trhu bohužel krátce. Stát má stále aktiva, která by se dále privatizovat. Například privatizace Rakouské pošty přineslo zefektivnění chodu. V Česku by to šlo u pošty či letiště. Pokud by stát poslal pár společností na burzu, zvýšila by se likvidita a přitáhlo by to zájem domácích i zahraničních investorů. Jaký by to mělo ale vliv na běžné občany, a zda by se ještě více neprohloubila propast mezi chudými a bohatými, si každý musí přebrat sám.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*