Minulý rok by pro IPO jeden z nejhorších. Bude letošní rok lepší?

Kalendář IPO byl po skoro celý minulý rok skromný. V důsledku medvědího trhu spoustu soukromých společností přehodnotilo své plány pro vstup na burzu. Kvůli tomu, že nálada investorů je aktuálně negativní, IPO nejspíš vzbudí jen lehký zájem, což způsobí snížený objem hotovosti, kterou by soukromá společnost mohla získat prodejem akcií veřejnosti.

Podle společnosti Factset zabývající se finančními průzkumy, se uskutečnilo v 1. polovině roku 2022 jen 92 IPO s výnosem cca 9 miliard USD. Pro srovnání, rekordním rokem pro IPO byl rok 2021, ve kterém vstoupilo 1 073 společností a investoři získali přes 300 miliard USD.

Kalendář IPO na letošní rok a další roky

Zde je několik chystaných IPO, na které je dobré dávat během roku 2023 pozor:

Mobileye

Gigant v oblasti návrhu polovodičů a výroby čipů Intel, který odhalil své plány na IPO své dceřiné společnosti Mobileye, lídrovi v oblasti technologie samořízených automobilů vyvíjející výpočetní čipy a software pro plně autonomní vozidla. Pokročilé asistenční systémy řidiče = ADAS (adaptivní tempomat + aktivní vedení v jízdním pruhu) jsou jedním z hlavních trendů růstu moderních automobilů.

Ve 2. čtvrtletí minulého roku stouply tržby společnosti Mobileye meziročně na 416 milionů USD. Společnost Mobileye zažívá silný růst od roku 2017, kdy ji koupila společnost Intel ve výši 15 miliard USD. Společnost Intel má v plánu zůstat majoritním akcionářem společnosti Mobileye po dokončení IPO na konci minulého roku.

Stripe

Přední poskytovatel služeb zpracování plateb. Společnost tvrdí, že její platformu pro zpracování digitálních plateb užívají miliony firem po celém světě. Integruje se s platebními systémy pro elektronické obchody, např. Shopify, který pomáhá s přijímáním plateb z karetních sítí (Visa), a dokonce se integruje se spoustou kryptoměnových tržišť. Společnost patří mezi poskytovatele nástrojů umožňující obchodníkům a firmám odhalit finanční podvody a předcházet jim. Má software pro finanční a daňové výkaznictví a pomáhá bankám s nabízením digitálních produktů zákazníkům.

Společnost Stripe se zaregistrovala u Komise pro cenné papíry a burzy se svým záměrem uskutečnit v roce 2021 veřejnou nabídku akcií. Podrobnosti o IPO a datum ale stanoveny zatím nebyly. Plány Stripe velmi ovlivňuje medvědí trh. Vzhledem k velikosti této firmy zvažují někteří investoři, že by k IPO společnosti Stripe mohlo dojít formou přímého uvedení na burzu než tradiční IPO.

Discord

Start-up pro chat a mobilní komunikaci, který získal v době pandemie miliony nových uživatelů. Discord patří mezi oblíbence nadšenců do videoher, ale prosadil se i za jinými účely. Společnost poskytuje chat, hlas a video pomocí soukromých tematických kanálů, na rozdíl od jiných komunikačních aplikací vydělávajících na reklamě, generuje příjmy prostřednictvím prémiového předplatného.

V roce 2021 podala společnost žádost o vstup na burzu SEC, ale medvědí trh plány na IPO nejspíš zpomalil. Nedávné kroky společnosti naznačují IPO na konci minulého roku nebo začátkem letošního roku.

Vinfast

Společnost Vinfast věří, že se stane nejnovější společností, která začíná a vydělává na trendu elektromobilů. Je součástí největšího vietnamského obchodního konglomerátu Vingroup se svoji dceřinou společností sídlící v Singapuru. Společnost usilovala o vstup na burzu na začátku minulého roku, který by ocenil Vinfast na více než 60 miliard USD. Start-upy v oblasti elektromobilů a související akcie v roce 2023 ale klesly, takže takové ocenění se teď jeví jako nepravděpodobné. IPO se nejspíš odloží nejméně do roku 2023.

Výnosy z IPO by použila společnost na výstavbu továrny v USA. Nabízí dvě plně elektrická SUV, které je možné si zarezervovat v USA. Výroba v továrně by neodstartovala dříve než v příštím roce.

Instacart

Začátkem pandemie se stala společnost Instacart špičkou mezi e-shopy. Společnost spolupracuje s potravinovými obchody, s velkými maloobchodními prodejnami, lékárnami a ostatními kamennými obchody, k poskytnutí online nakupování a možnosti doručení domů.

Růst společnosti v posledních letech silně vzrostl, ale otřesy na trhu pravděpodobně vedly ke snížení ocenění této společnosti. Z nedávného odhadu je vidět, že hodnota společnosti je minimálně 15 miliard USD a kvůli tomu snižuje výdaje v rámci příprav na IPO na konci minulého roku nebo na začátku roku 2023.

Databricks

Společnost Databricks nejspíš promeškala boom technologických IPO v letech 2020 a 2021, ale na IPO nadále pracuje. Společnost poskytuje cloudovou platformu pro datové vědce a analytiky, kteří mají možnost spolupracovat na digitálních informačních skladech a pracovat na aplikacích umělé inteligence.

V létě 2021 byla společnost Databricks oceněna na cca 38 miliard USD poté, co získala 1,6 miliardy USD během soukromého kola financování. Přesto společnost v srpnu minulý rok uvedla, že v současné době přináší více než 1 miliardu USD ročních opakovaných příjmů od předplatitelů. Datum IPO zatím nebylo stanoveno a kvůli tomu, že akcie technologických společností dostávají zabrat, plány na vstup na burzu se odkládají do doby, dokud nálada na trhu nebude lepší.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*