Ministři EU si stojí za tím, že omezení těžby ruské ropy bude fungovat

V rozhovoru pro CNBC řekli ministři EU, že cenový strop na námořní ropu z Ruska bude fungovat, i přes snahy Kremlu vyhnout se sankcím a široké skepsi trhu vůči tomuto opatření.

V pátek se EU společně se zeměmi G7 a Austrálií dohodli na omezení nákupů ropy z Ruska na 60 USD za barel v rámci společného úsilí omezit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině.

Cenový strop začal platit v pondělí, opatření stanoví, že ruská ropa se může prodávat jen s nezbytným pojistným schválením za cenu 60 USD za barel nebo nižší. Rusko už ale uvedlo, že nebude prodávat ropu do zemí, kde dodržují strop.

Na otázku, jestli může omezení těžby ropy fungovat při snižování ruských příjmů z ropy, odpověděl irský ministr financí Paschal Donohoe, že může. On tvrdí, že je to „správné poselství v ten správný okamžik“.

Kvůli válce na Ukrajině zvýšily Indie a Čína své nákupy ropy z Ruska a s omezením nechtějí souhlasit. Ministr ropného průmyslu v Indii prohlásil, že se nebojí omezení a očekává, že tato politika bude mít omezený dopad.

Hráči na trhu zůstávají skeptičtí

Výše limitu bude přezkoumána na začátku příštího roku. Revize se bude provádět pravidelně a cíl bude její stanovení„nejméně 5 % pod průměrnou tržní cenou ruské ropy“. Vyplývá to z dohody, které státy EU dosáhly minulý týden.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise informovala o tom, že limit na ceny ropy pomůže bloku stabilizovat ceny energií. Evropská unie byla nucena ke snížení své závislost na ruských uhlovodících kvůli válce Kremlu na Ukrajině.

Analytici uvedli, že rozsah dopadu cenového stropu je stále nejednoznačný. Jsou prý skeptičtí, když se jedná o praktickou stránku jeho úspěchu.

Je tu ale riziko, že státy budou nakupovat ropu z Ruska za dohodnutý strop, ale pak ji budou dál přeprodávat za vyšší cenu např. do Evropy. Znamenalo by to stálý výdělek Ruska na komoditách, zatímco Evropa by platila více v době, kdy dochází ke zpomalení její ekonomiky.

Angelina Valavina, vedoucí oddělení přírodních zdrojů a komodit v regionu EMEA ve skupině Fitch, řekla: „Zavedení cenového stropu nejspíš neodstraní veškerý objem, ale část si najde cestu na trhy“.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*