Microsoft tradičně zvyšuje dividendu, dále oznámil svůj zatím největší buyback

Září je u Microsoftu měsícem, kdy softwarová společnost oznamuje každoroční navýšení čtvrtletní dividendy. Letos je to zároveň čtvrtým rokem v řadě, kdy společnost navyšuje dividenda zhruba o 11%. Místo 0,56 dolarů se mohou akcionáři těšit na 0,62 dolarů, za rok tedy na 2,48 dolarů (53,10 Kč). Nejbližší čtvrtletní dividenda bude vyplacena 9. prosince, když rozhodný den pro nárok byl společností stanoven na 18. listopadu. Prvním obchodním dnem, kdy se akcie Microsoftu budou obchodovat bez nároku na nebližší dividendu, bude na Wall Street 17. listopadu.

K růstové dividendové politice lze zmínit, že např. před 5 lety společnost akcionářům vyplácela každé 3 měsíce 0,36 dolarů, v roce 2011 pak 0,16 dolarů. O pravidelné čtvrtletní dividendě můžeme u Microsoftu hovořit od roku 2005 ve výši 0,08 dolarů.

I přes současné navýšení lze však u akcií  Microsoft hovořit o podprůměrném, sotva procentním dividendovém výnosu.

Stejně tak jako v roce 2018 tak i letos oznámil Microsoft nový program na odkupování vlastních akcií. Zatímco v roce 2019 stanovil hranici na 40 mld.dolarů, tentokrát stanovil vrchní hranici na 60 mld.dolarů, to je v přepočtu přes 1,28 bil. Kč. Microsoft nyní podobně jako minule nestanovil termín, do kdy by měl být odkup realizován. Dále také upozornil, že odkup může být kdykoliv ukončen.

Můžeme říci, že při reportu posledních hospodářských výsledků v červenci, a tedy vlastně za celý uplynulý rok, společnost uvedla, že odkoupila své vlastní akcie v hodnotě 10,4 mld.dolarů. Vzhledem ke kurzu a likviditě na titulu, tento objem se na trhu protočí za sotva dvě seance. Sama firma tedy kurz svými nákupy neovlivňuje. Microsoft společně s vyplacenými dividendami akcionářům za rok vrátil přes 39 mld.dolarů.

Microsoft zároveň učinil avízo každoroční valné hromady. Ta se má uskutečnit 30. listopadu, avšak virtuálně. Hlasovat na ni budou moci akcionáři, kteří budou vlastnit akcie k 30. září.

Podle pozitivního vývoje v předobchodní fázi, by se dnes akcie Microsoft mohly přiblížit zpět ke svým maximům, kterých dosáhly 23. srpna. Tehdy se uzavřely na 304,65 USD.

V úterý zamířily proti trhu, když posílily zpět k hranici 300 USD. Investoři tak společnost ocenili na více než 2,25 bil.dolarů. Dále se tak Microsoft drží na druhém místě za společností Apple, která je momentálně oceněnána 2,45 bil.dolarů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*