Mezi akcionáře rozdělí 3 miliardy dolarů firma Rio Tinto

Světová těžební společnost Rio Tinto je dvojkou na trhu a daří se jí ještě více než loni.

Těžební společnost Rio Tinto je na druhé světové příčce a díky tomu svým akcionářům vyplatí 3 miliardy ve formě dividendy. Přední producent železné rudy a mědi nyní také investuje i do lithia v Srbsku. Světová těžební dvojka Rio Tinto je důkazem faktu, že se těžařům na světě i letos daří a zisky jim rostou o desítky procent. Největší firmy mají akcie na burze a výsledky zveřejnila i společnosti Anglo-American, Glencore a BHP Billiton. Firma Rio Tinto za první pololetí zvýšila tržby na 19,3 miliardy dolarů. Čistý zisk dosáhl 3,3 miliardy dolarů, což je téměř 2x tolik oproti loňsku. Anglo American pak zvýšila svůj pololetní zisk na 1,5 miliardy dolarů.

Těžba železné rudy a mědi

Rio Tinto živí zejména těžba železné rudy a mědi, jejichž ceny díky rostoucí poptávce v Číně stále rostou. Cena železné rudy se dokonce pohybuje nad 70 dolary za tunu a to je o 1/4 více než loni. Díky tomu Rio Tinto vyplatí akcionářům 2 miliardy dolarů na dividendách a 1 miliardu dolarů použije na odkup vlastních akcií. Pro akcionáře to bude další jednorázový příjem. Těžební společnost tak vyplatí asi největší dividendy v historii.

Prodej australských dolů

Nedávno byla prodána australská uhelná divize Coal & Allied Industrie, která těží v uhelné pánvi Hunter Halley. Tam Rio Tinto předloni pro elektrárny vytěžilo 13 milionů tun černého uhlí. Prodej v Hunter Valley zahrnul i podíl v uhelném terminále v přístavu Newcatle, které je startovací čárou exportu většiny australského uhlí. Společnost Rio Tinto prodala důl čínské společnosti Yancoal Australia. Ta za 2/3 podílu v dole v jižní Austrálii zaplatila 2,69 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 62 miliard korun. Firma Rio Tinto ale prodala i podíl v dole na těžbu železné rudy Simandou v západoafrické Guiney. Kupcem se stala partnerská státní čínská firma Chinalco. S tou již loni v říjnu těžební gigant uzavřel předběžnou dohodu a za podíl v dole lze získat přes miliardu dolarů. Chinalco je současně 10% akcionář Rio Tinto.

Srbské lithium a investice

Společnost Rio Tinto tíhne i k surovinám označovaným jako kovy budoucnosti. V Srbsku investovala 90 milionů dolarů, což jsou asi 2 miliardy korun právě do naleziště lithia v údolí řeky Jadaru v západní části této země. Srbsko s Českou republikou mají na svém území největší ložiska lithia v Evropě. Kov se nachází v minerálu jadaritu a je zde podle odhadů cca 136 milionů tun. Jadarit obsahuje současně i boritan využívaný i k výrobě keramiky a umělých hnojiv. Společnost Rio Tinto objevila toto ložisko v roce 2004 a letos došlo k uzavření memoranda se srbskou vládou, které má v zemi urychlit těžbu lithia.

Po propadu zvrat

Po obrovských propadech těžařských společností tak nastal zvrat v ziskovosti 40. největších světových těžařů, které loni vykázaly čistý zisk 20 miliard dolarů ve srovnání se ztrátou 28 miliard dolarů v roce 2015. Světové těžební společnosti i nadále méně investují do průzkumu nových ložisek již 4 roky po sobě. V loni to bylo 7,2 miliardy dolarů, asi 1/3 oproti rekordnímu roku 2012. Zásadním důvod, proč se členům kartelu OPEC a jejich partnerům stále nedaří zvýšit cenu ropy, je rostoucí produkce v USA. Ty se neúčastní dohody a technologický pokrok snižuje náklady na těžbu z břidlicových nalezišť. Od konce minulého roku do teď vzrostl objem produkce v USA o 627 000 barelů za den, na 9,4 milionu barelů. Více ropy těží i Nigérie a Libye, kteří jsou členy OPEC, ale nevztahuje se na ně dohoda.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*