Mark Zuckerberg, obavy Kongresu a digitální měna libra

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se snažil ujistit skeptické americké zákonodárce, že digitální měna libra sníží náklady na globální elektronické platby a lidé se budou moci více zapojit do globálního finančního systému. Nepodpoří spuštění měny, pokud neuklidní veškeré obavy amerických regulátorů.

Facebook představil svůj plán vlastní digitální měny s názvem libra letos v červnu. S dalšími partnery vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra se sídlem ve Švýcarsku, která má 21 členů, včetně společností rizikového kapitálu a neziskových organizací. Významní partneři, jako Mastercard, Visa, PayPal a eBay, se z projektu stáhlo. Demokratická poslankyně Maxine Watersová požádala o zastavení spuštění libry v roce 2020. Navrhla zákon, který by technologickým firmám bránil vstoupit do sektoru finančních služeb.

Slyšení před sněmovním výborem pro finanční služby

Mark Zuckerberg informoval o krocích FB v boji proti dezinformacím a ovlivňování voličů před prezidentskými volbami v USA v roce 2020. FB odstranil síť ruských účtů zaměřených na americké voliče na Instagramu, který patří Facebooku. Maxine Watersová se vyjádřila, že se má FB soustředit na řešení mnoha svých stávajících nedostatků a selhání, než se pustí do projektu libra. Republikánské poslankyni Ann Wagnerové Zuckerberg po chvíli mlčení odpověděl na otázku, proč několik významných společností nedávno projekt opustilo, že je to riskantní podnik.

Plány Facebooku

Plány FB na novou digitální měnu vyvolaly značné znepokojení mezi politiky, regulátory a centrálními bankéři v USA i Evropě. Nejvíce se obávají vlivu na finanční stabilitu a měnový systém, ale i celé řady dalších rizik, včetně praní špinavých peněz. Francie, Německo a Itálie už společně připravují opatření, která mají zamezit používání libry v EU. Za FB má projekt libry na starosti David Marcus, který se novinářům nedávno vyjádřil, že FB již tento projekt nekontroluje a patří pod Asociaci Libra. Většina rozhodnutí bude vždy vyžadovat souhlas většiny členů asociace, nikoliv jen Marka Zuckerberga.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*