Kvůli pandemii českým exportérům ubylo přes 80 % zakázek

Kvůli striktním opatřením vlády kvůli pandemii koronavirové infekce českým exportérům razantně ubývá zakázek. Potíže má už 80 % z nich. Celá ekonomika se musí přeorientovat.

Ze studií vyplývá, že mají lidé mnohem větší strach z ekonomického dopadu pandemie, než ze samotné nákazy novým typem koronaviru. Z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR – SP ČR, provedeného mezi 111 českými vývozci vyplývají následující údaje.

Výsledky studie SP ČR

Velké potíže s úbytkem zahraničních zakázek už hlásí kvůli opatřením provedeným proti šíření nového typu koronaviru 80 % českých exportérů. Veškeré stávající zakázky z nich už 20 % ztratilo. Celkem 61 % podniků čelí velkému propadu objednávek. Jen 20 % šťastným firmám zahraniční klienti nezrušili žádnou zakázku. Vůbec žádné nové objednávky v současné době nedostává 43 % českých firem a 45 % podniků dostává ze zahraničí mnohem méně zakázek, než tomu bylo před krizí.

Export se propadá

Ředitel Sekce mezinárodních vztahů SP ČR Lukáš Martin se vyjádřil, že vývozci už před pandemií museli čelit potížím způsobeným obecným zhoršováním obchodních podmínek po celém světě. Hlavní příčinou byl růst protekcionismu a obchodních sporů. Současná striktní opatření proti šíření nového typu koronaviru mají obrovský přímý dopad na aktivitu většiny českých exportních firem a tyto potíže se den ze dne znásobují. České podniky mají i potíže s logistikou, práci jim komplikuje byrokracie, kontroly, dlouhé fronty na hranicích o omezení přeshraničního pohybu osob, neboť podniky postrádají zahraniční specialisty na servis svých výrobních zařízení.

Nedostatečná pomoc státu

Mnoho firem postrádá informace o státní podpoře a možnosti čerpání. Navíc je podpora zdlouhavá, chaotická a zcela nedostatečná. O využití programu PROPEA ministerstva zahraničí uvažuje už 75 % respondentů. Pomoc Exportní garanční a pojišťovací společnosti hodlá využít 12 % firem a dalších 43 % exportérů to zvažuje. Asi 33 % společností chce využít bezplatné poradenství státní agentury CzechTrade. Po ukončení restrikcí by vývozcům mohla státní podpora pomoci na zahraničních veletrzích a výstavách formou rozšíření oficiální účasti nebo jako jednorázový finanční příspěvek. Česká ekonomika je na exportu přímo závislá a poměr hodnoty exportu a HDP je v České republice asi 80 %. Trh se bude muset od základů změnit.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*