Kryptoměny a krádeže nejen online

Kryptoměny jsou produkt digitálního světa a nelze je držet v ruce, ztratit nebo fyzicky ukrást. Možnost krádeže pouze v online prostředí a skladování měn offline bylo zárukou bezpečí. Držitele lze o digitální měny okrást fyzicky.

V poslední době bylo ohlášeno dost případů, kdy byli uživatelé za pomocí zbraně přinuceni převést své kryptoměny na cizí peněženku a běžné postupy online bezpečnosti nejsou dostatečné. Lze ale minimalizovat i riziko okradení na ulici. V lednu 2018 se loupež tváří v tvář stala na ostrově Phuket v Thajsku. Ruský podnikatel byl unesen a únosci požadovali připojení na peněženku a převedení 100 000 $ v Bitcoinech. Spousta lidí si za okradení může sama tím, že se chlubí digitálním majetkem.

Krádeže se zbraní v ruce

V lednu 2018 byl ve svém domě v Leningradské oblasti okraden ruský investor do kryptoměn a blogger Pavel Niašin. Útočníci si přišli na v přepočtu 425 000 dolarů. Svou oběť svázali, bili a prohledávali jeho dům. Neodnesli si digitální aktiva, ale fiat měny a důležité dokumenty. Niašin je milionářem díky investicím do kryptoměn a dával to světu najevo online, Bohatstvím se chlubil na sociálních sítích a na mítincích s dalšími bloggery. Okradli je nezávisle na tom, jak dobře si zabezpečil své digitální měny.

Bohatství a úskalí

Stačí být známým držitelem kryptoměn jako je Pavel Lerner, ředitele digitální burzy EXMO. Ten byl unesen v ukrajinském Kyjevě koncem minulého roku, kdy odjel ve svém černém Mercedesu z práce v centru města. Za 2 dny vyšlo najevo, že byl unesen ozbrojeným gangem, který za propuštění požadoval milion dolarů v kryptoměnách. Nechat si ukrást Bitcoin z burzy je nepříjemné, ale osobní přepadení je mnohem horší. Může dojít k fyzickému zranění a psychickému traumatu. V Moskvě byl na konci února 2018 okraden a zmrzačen investor do kryptoměn a při útoku přišel asi o 1 milion dolarů v BTC. Lupiči jej zastavili a požadovali převedení portfolia, on ale odmítl, a oni jej pořezali nožem v obličeji. Pak byl přinucen vydat částku 100 BTC.

Jak předejít krádeži

Zřiďte si peněženku, která umožňuje vícenásobné podepisování, kdy k podepsání transakce dojde jen s pomocí soukromých klíčů z více adres. Soukromé klíče lze mít na různých místech a mince bez těchto klíčů nelze převést. Pokud je jeden klíč vyzrazen, nepřijdete o své peníze a lze je pak odeslat jinam. Do peněženky se dostanete i tzv. seedem, neboli náhodnými slovy, která je si nutno před zřízením peněženky zapsat. Nutností je se také samozřejmě bohatstvím nechlubit. Pokud je to o vás známo, dejte si pozor. Zdraví je při fyzickém útoku důležitější, než digitální bohatství.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*