Koruna k euru i dolaru výrazně posílila

Šokující Macronovo vítězství podle některých zklidnilo finanční trhy, podle jiných je vážným nebezpečím.

Česká koruna v pondělí ráno zpevnila pod 26,62 koruny za euro, tedy 26,62 Kč/EUR. Jde v současné době o nejsilnější hodnotu za poslední měsíc. Dolar stojí pouze 24,3 koruny, tedy 24,30 Kč/USD. Nyní je koruna nejsilnější od loňského listopadu. Někteří odborníci a analytici tvrdí, že jde o reakci na výsledek francouzských voleb. Emmanuel Macron je ale pro Evropu velkým nebezpečím a je velmi šokující, že nevyhrává Marine Le Pen. Francouzi zřejmě ztratili naději a pohřbívají své tradice i budoucnost.

Koruna výrazně posílila

Pokud opravdu koruna na devizových trzích svým znatelným posílením takto reaguje na vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách, je třeba si klást otázku, zda je na světě vše v pořádku. Euro vůči dolaru mírně oslabuje ze svého šestiměsíčního maxima. Analytici se domnívají, že už bylo Macronovo vítězství předpokládáno a takto vypadá výsledek. Jiní ale tvrdí, že výsledek je spíše ovlivněn předpokládaným vítězstvím Marine Le Pen. Očekávání trhů s pohledem na pokračování extrémně uvolněné měnové politiky naší Evropské centrální banky a při současném zpřísňování měnové politiky americké centrální banky, je tak trochu záhadou.

Výraznější posílení koruny nepřijde

Výraznějšímu posílení koruny bude zřejmě bránit zejména spekulativní kapitál akumulovaný v rámci ukončení intervenčního režimu Českou národní bankou. Při citelnějším tlaku vytvářeném na posílení koruny jen částečně realizuje svůj přicházející výnos a tím je opět česká měna oslabena. Emmanuel Macron tedy podle některých analytiků zvyšuje pravděpodobnou odezvu, kdy Česká národní banka zareaguje konečně zvýšením úrokové sazby ve čtvrtém kvartále letošního roku. Podle prognózy banky se ale počítá také s růstem tržních úrokových sazeb, které mají nastat ve třetím čtvrtletí a v příštím roce.

Co nepomůže Evropě, pomůže trhům

Část analytiků po prvních odhadech výsledků francouzských voleb tvrdí, že právě vítězství podle nich ,,proevropského“ kandidáta Emmanuela Macrona zapříčiní p posílení společné evropské měny a tím může také pomoci i naší koruně. Co to ale udělá se skutečnými životy původních obyvatel zemí, již trhy neřeší. V současné době euro zároveň posílilo na devizových trzích v Asii. Zřejmě jen přechodně vystoupilo na své šestiměsíční maximum vůči dolaru až nad 1,10 dolaru a k japonskému jenu se dostalo na nejvyšší hodnotu v posledním roce. Vzhůru tedy stoupají i asijské akciové trhy.

Obchodování na asijské burze

Při obchodování v Asii vystoupilo euro k dolaru na 1,1024 dolaru, ale následně své zisky odevzdalo a pohyb poklesl okolo 1,0984 dolaru. Tím se dostalo až pod konečnou hodnotu obchodování v USA. Euro se k japonskému jenu vyšplhalo na své roční maximum 124,58 jenu. Ke švýcarskému franku pak ale vystoupilo na své pětiměsíční maximum 1,0887 franků. Japonský akciový index Nikkei 225 si připisuje 2,31 % procenta a uzavírá na 19.895,70 bodu. Tím stoupá nejvýše za období rok a půl. Analytici zisky ale také částečně připisují tomu, že se v Japonsku v předchozích 5. dnech kvůli svátku prostě neobchodovalo. Futures se ocitly po zveřejnění výsledků francouzských prezidentských voleb na novém rekordu a dostaly se na americký akciový index S&P 500, své zisky ale později zase odevzdaly. Další čísla budeme sledovat.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*