Komerční bance se daří méně, sníží dividendy

Je tu výsledková sezóna, a tak se svými čísly za druhý kvartál letošního roku přišla i Komerční banka. Ale není to zrovna veselé čtení. A akcionáře nepotěší ani její záměr na snížení výplaty dividend, což je krok, ke kterému je zjevně nedobrovolně nucena rozhodnutím České národní banky (ČNB).

Českým, ale ani evropským, bankám se nedaří tolik jako dříve. Na vině jsou především klesající úrokové sazby, které se silně projevují na jejich ziscích i tržbách. Doplácí na to také tuzemská Komerční banka. Její provozní výnosy sice meziročně rostou a nyní se dostaly na hodnotu 8 585 milionů korun (což je o 11 procent více než před rokem), ale výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 5 procent na 1 708 milionů. Poklesly i celkové provozní náklady banky, a to o bezmála 14 procent na 3 317 milionů korun. Akcionáře ale potěšil provozní zisk, který byl oproti minulému roku o 35 procent vyšší. Svůj podíl na tom ovšem má odprodej značného podílu, který Komerční banka držela ve společnosti VISA Europe.

Klesnou dividendy?

To, co každého akcionáře zajímá nejvíc, jsou nejen ceny akcií dané společnosti, ale i výše dividend – protože každý chce na svých akciích vydělávat. Jenže v případě Komerční banky nyní zřejmě přijde nečekaný krok, jelikož jí Česká národní banka ukládá, aby si od nového roku ponechávala tříprocentní rezervu na krytí systémových rizik a ještě navíc si musí nechávat proticyklickou kapitálovou rezervu ve výši půl procenta. Dosavadní rezerva přitom musela být jen 2,5 procenta. Takže aby na tu novou banka měla dostatek fiannčních prostředků, bude muset zřejmě sáhnout do výplaty dividend. Dosud tvrdila, že akcionářům vyplatí mezi 80 a 100 procenty čistého zisku. Podle všeho výši výplat nyní sníží na 70 procent. Což je i tak slušné, ale nečekané, takže se to zjevně brzy projeví na náladě investorů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*