Komerční bance klesá zisk

Komerční bance v 1. čtvrtletí klesl čistý zisk kvůli koronavirové krizi a přešla do chráněného režimu. Rozhodnutí o dividendách je zatím odloženo na neurčito.

Většinovým vlastníkem Komerční banky je francouzská Société Générale a akcie jsou obchodovány na pražské burze. Hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě. Komerční bance klesl v 1. čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16,3 % na 2,7 miliardy korun. Výnosy banky byly nižší o 1,4 % a dosáhly částky 7,8 miliardy korun.

Komerční banka v chráněném režimu

Komerční banka přešla do chráněného režimu. Dostupné jsou všechny služby klientům, základní pobočková síť a jinak většina zaměstnanců pracuje z domu. Generální ředitel banky Jan Juchelka uvedl, že Skupina KB od 13. března nabídla klientům možnost přerušení splácení půjček. Celý zisk roku 2019 zůstane nerozdělený. Rozhodnutí o dividendě roku 2020 bylo kvůli mimořádným opatřením odloženo do října 2020 a pak rozhodne valná hromada.

Výsledky banky

I přes nárůst objemu úvěrů a vkladů se v 1. čtvrtletí meziročně snížily čisté úrokové výnosy o 0,8 % na 5,8 miliardy korun. Příčinou jsou nižší úrokové marže u retailového úvěrování i nižší výnos z reinvestovaných depozit. Čisté poplatky a provize se snížily o 5,3 % na 1,4 miliardy korun. V důsledku regulace poplatků za přeshraniční platby a poklesu aktivity v březnu klesly i transakční poplatky. Výnosy z ostatních poplatků byly meziročně stabilní nebo narostly. Provozní náklady stouply o 5,2 % na 4,4 miliardy korun hlavně kvůli zvýšení příspěvku do Fondu pro řešení krize a mimořádným nákupům pro stav nouze.

Úvěry a hypotéky

Úvěry klientům meziročně stouply o 4,9 % na 668,2 miliardy korun. Z toho objem hypoték narostl o 3,6 % na 232 miliard korun a dceřiná Modrá pyramida vykázala růst portfolia o 10,6 % na 57,6 miliardy korun. Objem spotřebitelských úvěrů od Skupiny KB se zvýšil o 1,2 % na 39,1 miliardy korun. Během stavu nouze klesly prodeje spotřebitelských úvěrů v KB ve srovnání s dobou před zavedením restrikcí o 40 % a nové prodeje hypoték o 20 %. Objem úvěrů poskytnutých podnikům a ostatních úvěrů vzrostl meziročně o 5,2 % na 339,6 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 8,3 % a dosáhl 894,9 miliardy korun. Růst vkladů je stabilní. Aktiva Skupiny KB vzrostla ke konci března o 15,1 % na 1,24 bilionu korun.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*