Kinder Morgan prodává polovinu plynovodů

Na trhu s plynem dochází k velkému obchodu, který by investoři, soustředící se na tuto komoditu, neměli opomenout. Může totiž ovlivnit i ceny plynu.

Americká společnost Kinder Morgan, která sídlí v Texasu, oznámila, že prodává 50 procent svých plynovodů, a to konkurenční firmě Southern. Celkově jde o více než 76 000 mil plynovodů, které propojují odběratele z jihovýchodní části Spojených států amerických se zdroji plynu, které se nacházejí ve státech Texas, Alabama, Louisiana, Mississipi a také v Mexickém zálivu. Firmě Kinder Morgan by tento obchod měl vynést 1,47 miliardy dolarů.

Prodej kvůli zadlužení

Proč se společnost Kinder Morgan zbavuje hned celé poloviny svých plynovodů? Není to rozhodně dobrovolné rozhodnutí. Kinder Morgan se totiž dostala do celkem velkých dluhů, které se jí nedaří umořovat, a tak nakonec přistoupila k takto radikálnímu kroku. Díky prodeji 50procentního podílu na plynovodech a získání již zmiňované více než miliardové částky společnost dokáže snížit úroveň zadlužení i ukazatel čistý dluh/EBITDA. A to dokonce pod úroveň, kterou avizovala již začátkem letošního roku (takže rozhodně nejde o náhlé rozhodnutí).

Plodná spolupráce

Popisovaný obchod ale není tím jediným úkonem, který se mezi oběma firmami odehraje. Podle obou z nich se Kinder Morgan a Southern rozhodly v budoucnosti úžeji spolupracovat. Ještě není přesně jasné, o co půjde, ale mělo by se jednat o různé nové projekty. Kinder Morgan toho přitom svému dosavadnímu rivalovi může nabídnout mnoho – kromě plynovodů, kterými dosud pokrývala spotřebu plynu pro necelých 40 procent obyvatel USA, totiž disponuje i 180 terminály, kde mimo jiné prodává mnoho dalších produktů (etanol, benzín, paliva pro letadla, uhlí nebo také ropný koks).

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*