Kdy přijde recese na akciových trzích

Akcie Vienna Insurance Group klesly o 16 procent

Mnoho lidí, investorů, finančních poradců i analytiků přemýšlí, zda se již blíží recese, a pokud ano, kdy asi přijde. Akciové trhy rostou již rekordně dlouhou dobu. Současný vzestup trvá v USA již 9 let a v ČR 5 let. Je jen otázkou času, kdy to celé spadne dolů.

V USA oficiálně začátek a konec probíhající recese určuje Národní úřad pro ekonomický výzkum. Spolehlivost těchto odhadů, zda dojde a kdy dojde k obratu hospodářského cyklu, je velmi podobně nepředvídatelná a nejistá, jako je třeba dlouhodobá předpověď počasí. Přesto je obrovský zájem o podobné analýzy, které jsou srovnatelné s procesem věštby. Každý, kdo investuje, chce nakonec vědět nebo alespoň tušit, co jej v budoucnu čeká a co mu hrozí.

Ekonomický výhled

V případě ekonomického výhledu neustále platí jeden nezvratitelný, dlouhodobě vypozorovaný, historický fakt, který se sice týká spíše Spojených států amerických, ale vzhledem k rozměrům tamní ekonomiky z něj plyne opravdu velké poučení, ale i varování pro mnoho dalších zemí. Od poloviny 19. století totiž zažily v USA recesi zatím v každé dekádě. Také současný hospodářský boom, který je v Americe zřejmý již po dobu 9 let, nemůže vydržet věčně. K propadu prostě musí dojít, neboť růst není nekonečný. Každý tedy očekává a předem chce zjistit, kdy k němu dojde.

Vzestup a pád

Otázkou tedy zůstává, kdy současný ekonomický vzestup a růst skončí. To je ale velmi těžké určit. Recese je pokles hrubého domácího produktu, tedy celkové hodnoty majetku, zboží a služeb, které byly vytvořeny v daném časovém období, nejméně ve dvou po sobě následujících čtvrtletích. V USA oficiálně začátek a konec recese určuje Národní úřad pro ekonomický výzkum známý pod zkratkou NBER. Nezisková instituce s členskou základnou více než 1 000 profesorů ekonomie a managementu, vede od roku 1857 přehled o střídání hospodářských cyklů v USA. Přesně to ale určit nejde.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*