Je ropa spíše pomocník, nebo trest?

Vladimir Putin, ruský prezident našel další zbraň, která může být využita v boji proti evropským zemím, které podporují Ukrajinu. Zbraní je kazašská ropa, ta ho  podle ropného stratéga Juliana Lee nebude stát téměř nic.

Vzhledem k tomu, že období odkladu, než 5. prosince vstoupí v platnost evropské sankce na ruskou ropu, končí a skupina průmyslových zemí G7 uvažuje nad cenovým stropem moskevského vývozu ropy, Putin se připravuje na brzkou odvetu. Soud ve městě Novorossijsk nařídil konsorciu Kaspického ropovodu, aby na měsíc zastavilo dodávky ze svého vývozního terminálu v Černém moři jako trest za porušování pravidel úniku ropy.

Krása tohoto kroku z pohledu Ruska spočívá v tom, že tok, který bude omezen, není hlavní ruská ropa, kterou je možné stejně navést jinam, ale produkce z Kazachstánu. Skoro 1,5 milionu barelů ropy denně lze z již tak napjatého trhu vyřadit prakticky bez nákladů pro Rusko.

Dodávky na evropské trhy, kde končí asi dvě třetiny ropy CPC, jsou už teď omezeny Libyjskými neklidy, díky kterým země snížila vývoz ze severoafrické země na polovinu a zdá se, že je bude posílat ještě níže, a také tím, že se Rusko vyhýbá vlastním sudům od bývalých zákazníků.

Ropovod CPC, který fungoval relativně hladce po více než 20 let, utrpěl řadu výpadků v měsících od invaze Putinových jednotek na Ukrajinu a od doby, kdy evropské země začaly posílat pomoc a zbraně vládě v Kyjevě.

Březnová bouře poškodila dvě nakládací bóje, vyřadila celý terminál na několik týdnů z provozu a narušila toky až do dubna. Po květnu bez potíží odhalil průzkum mořského dna v červnu minu z druhé světové války, která si vynutila pozastavení nakládání ze dvou ze tří bójí. Přístav byl ovšem hned po obnovení znovu zasažen.

Audit vybavení pro nebezpečné operace, který nařídil místopředseda vlády Ruské federace, odhalil „řadu dokumentárních porušení v rámci Plánu likvidace ropných skvrn (OSR)“, je uvedeno v prohlášení na internetových stránkách CPC. Jelikož společnost dostala na napravení situace čas do 30. listopadu, byla soudem podána žádost o odklad výkonu trestu za přestupek.

Pokud bude odstávka realizována, nebude mít prakticky žádný dopad na export ropy z Ruska. Ropa původem z Ruska představuje pouhých zhruba 10 % objemu CPC a lze ji přesměrovat do alternativních prodejen. Kazachstán, který je na plynovodu závislý téměř z 80 % svého vývozu uhlovodíků, pocítí větší dopad a má malou šanci tuto závislost snížit.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*