Jaké jsou ty nejdůležitější faktory, které ovlivňují v roce 2023 ceny platiny?
Letos se cena platiny velmi zvyšuje díky faktorům – výpadky elektřiny v Jihoafrické republice, válka na Ukrajině a zvýšená výroba hybridních automobilů.
Investiční banka UBS změnila svou prognózu ceny platiny v letošním roce a odhaduje, že v červnu se dostane cena na 1 150 USD za unci a v prosinci na 1 200 USD.
Banka UBS uvedla: “Po silném zvýšení se na začátku roku podepsaly na platinu zvyšující se úrokové sazby v USA, které vyvolaly strach o růst a silnější americký dolar”.
V prosinci dosáhla platina toho nejlepšího čtvrtletí od roku 2008, kdy se vyšplhala na 1 086 USD za trojskou unci, což je více než 26 % od začátku tohoto tříměsíčního období.
V minulém roce zaznamenal WPIC přebytek 776 000 uncí, ale výhled na letošní rok bude převýšení nabídky přes poptávku, což způsobí podle Eda Stercka, ředitele výzkumu WPIC, “velký nedostatek”.
Odborníci uvedli: “Důležité je, že předpokládáme dost výrazný 24% meziroční nárůst celkové poptávky. Oproti roku 2022 se v letošním roce zvýší nabídka jen o 13 %“.
Problémy se zásobováním
Podle WPIC se snížila v minulém roce nabídka rafinované platiny v dolech meziročně o 18 %, přičemž k největším poklesům došlo v Jižní Africe a Rusku.
Podle UBS se Jihoafrická republika velmi často podílí na světové těžbě platiny přes 70 %, ale tento proces je omezen kvůli prohlubující se energetické krizi v zemi. WPIC informovala o tom, že v minulém roce došlo v zemi k meziročnímu poklesu těžby o 24 %, a předpokládá se pokračující volatilita, která ponechá těžební nabídku v roce 2023 do značné míry beze změny.
V minulém roce klesly ruské dodávky meziročně o 10 %, jelikož geopolitické napětí vyvolané válkou brání přepravě produktů, které obsahují platinu. WPIC vytváří odhady, že problémy s mezinárodní přepravou budou pokračovat i v letošním roce, a že celková produkce platiny v Rusku “lehce klesne, ale stále bude silná”.
Recyklační využití
2. hlavním zdrojem platiny je recyklace, ale i celosvětové dodávky recyklované platiny se v minulém roce snížily. Podle zprávy WPIC se kvůli snížené dostupnosti nových vozidel a měnících se spotřebitelských návyků jezdí v automobilech delší dobu, zatímco v roce 2022 se množství vyřazených šperků, které obsahuje platinu také snížilo. Menší prodej šperků v Číně dle zprávy “omezil aktivitu zpětného prodeje”.
V letošním roce má dojít k určitému oživení nabídky recyklované platiny, ale její množství bude i nadále pod úrovní před pandemií COVID-19.
Zvýšená poptávka
Platina je stále mnohem důležitější součástí nových automobilů, jelikož nahrazuje dražší palladium v katalyzátorech. Pomáhá neutralizovat škodlivé emise ve vozidlech, takže zpřísnění emisní legislativy a zvýšená obliba hybridních vozidel akorát pohybují s poptávkou po platině směrem nahoru.
Podle WPIC se předpokládá, že celosvětová poptávka po platině stoupne v letošním roce o 10 % na 3,246 milionu uncí.
Sterck pro CNBC informoval o tom, že šperky jsou “nejspíš oblastí s největší nejistotou”, jestli se jedná o poptávku po platině, ale jde o relativně malou složku.
WPIC uvádí, že průmyslová poptávka po platině stoupne v roce 2023 meziročně o 12 %, přičemž se předpokládá nárůst využití platiny hlavně ve sklářském a zdravotnickém průmyslu.
Po uvážení všech těchto faktorů je “velmi pravděpodobné”, že se trh s platinou dostane do “trvalého deficitu na dlouhou dobu”.
Přidejte komentář