Jak vybrat slibné americké akcie?

akcie dolar

V následujícím roce budou mít na finanční trhy obrovský vliv jednotlivé kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Deutsche Bank index S&P 500 dokonce zamíří k úrovni 2 350 bodů. To by vzhledem k aktuálnímu stavu znamenalo růst o 3 %. Investory asi zaujmou akcie amerických bank a farmaceutických firem.

Celou oblast trhů ale ovlivní politické dění v Evropě, migrační krize, Brexit a parlamentní volby v několika zemích, jako je Francie, Německo, Nizozemsko, Česká republika a asi i Itálie. S trhy bude hýbat každé razantní rozhodnutí. Akciové trhy půjdou nahoru vlivem pokračující uvolněné měnové politiky zejména všech klíčových centrálních bank. Jde hlavně o vliv amerického Fedu a Evropské centrální banky.

Donald Trump

Před zvolením Donalda Trumpa analytici očekávali negativní reakci trhů a snížení hodnot akcií. Po pár hodinách se ale vše srovnalo k normálu a po zbytek roku akciové indexy dokonce ve vyspělých zemích posilovaly. Americké navíc tvořily i nové historické rekordy a i v úvodních týdnech nového roku to není jinak. Očekává se, že právě Trumpovy záměry v oblasti hospodářské politiky velmi ostře rozhýbou celou americkou ekonomiku.

Necháme se tedy překvapit, neboť ohledně těchto plánů administrativy budoucího prezidenta se vznáší hodně nejistot a prudkých reakcí. Některé návrhy mohou být pro hospodářství ale i škodlivé, což by mělo dopad i na finanční trhy. Jde zejména o silnou ochranářskou rétoriku zamířenou na oblast zahraničního obchodu, kterou se Donald Trump vůbec netají.

Jestliže se ale předzvěst hlavně ohledně vyšších veřejných výdajů opravdu naplní, pošle to akciové indexy ke skutečným novým rekordům. Právě podle analytiků Deutsche Bank index S&P 500 sledující vývoj hodnoty akcií 500 těch nejvýznamnějších amerických firem a bank, disponuje potenciálem zamířit ke konci tohoto roku až k úrovni 2 350 bodů. Jde o nárůst asi o 3 %.

Analýza amerického trhu a Shillerovo P/E

Hodnoty amerických akcií jsou v současné době již dost vysoko. Analytici David Mazáček a Dalibor Kováč působící v Institutu strategického investování (ISTI) při Fakultě financí a účetnictví na VŠE zašli mnohem dál. V analýze vyslovují domněnku, že americký akciový trh je zcela nadhodnocený. Především jde o vysokou úroveň ukazatele P/E a dlouhodobě neudržitelnou vysokou hladinu ziskových marží. Přitom poměr P/E vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem připadajícím na jednu akcii.

Tzv. Shillerovo P/E je ukazatelem vytvořeným držitelem Nobelovy ceny za ekonomii jménem Robert Shiller. Liší de od klasického P/E tím, že je očištěn o jednotlivé hospodářské cykly. Vyjadřuje totiž poměr tržní kapitalizace a k tomu průměrného ročního zisku, který je upraven o inflaci za posledních 10 let. Toto Shillerovo P/E je nyní vysoko nad svým historickým průměrem. Jde o poměr 28 vs. 17. V nejbližších deseti letech tedy pravděpodobně dosáhne S&P 500 podprůměrných výnosů. Půjde o výnosy pod 7 % ročně. Současná vysoká hodnota je ovlivněna i změnou účetních pravidel a zvyklostí, které se udály v průběhu let. Přímo v USA to vedlo k vyšší opatrnosti při vypočítávání zisků a ruku v ruce i k umělému zvýšení Shillerova P/E.

Všichni investoři musí být při investování do amerických akcií mnohem aktivnější. Je třeba sledovat jednotlivé akciové tituly a sektory. Pozornost se tedy odklání od indexů kopírujících vývoj celého trhu. Upozorněno bylo ve studii na například na sektor polovodičů. Analytici Deutsche Bank upozorňují zase na akcie amerických bank, které zřejmě budou těžit z růstu marží díky novému zvyšování úrokových sazeb v USA. Zajímavé jsou i akcie tamních farmaceutických firem, kde budou zisky podpořeny případnou deregulací trhu s léky.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*