Jak se chová cena ropy Brent?

Ropa, ze které se vyrábějí plasty, pohonné hmoty nebo některé druhy léků, je u investorů na burze dlouhodobě oblíbená, a to i přes výzvy související s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurencí, WTI? Jak vypadá graf její momentální ceny a jaká je výhledová prognóza do budoucna?

Ropa Brent se těží v Severním moři. Její cena se využívá k ocenění dvou třetin světových dodávek ropy, a to především v Evropě, Africe a na Středním východě.  

Těžba probíhá pomocí vrtů, ty mohou být mořské nebo zemské. Při primární těžbě ropy se poměrně snadno vytěží 30-60% daného vrtu. Není potřeba pomocné pumpy, tlak je dostatečný na vyvěrání, nebo se použije pomocný vrt, kterým se dodává potřebné médium.

Jakmile tento způsob není nedostačující, využije se sekundární způsob těžby, většinou se jedná o těžbu pomocí čerpání ropy. Tím získáme přibližně dalších 10-20%. K pokročilejšímu způsobu těžby (terciálnímu) je potřeba snížení viskozity zbývající ropy pro snadnější vyčerpání. Tím lze dosáhnout na dalších 5-15%, je to již velmi nákladné. Celý proces závisí na jejích zásobách a finančních prostředcích.

Pokud se cena ropy pohybuje nízko, sekundární a terciální těžba se nevyplácí. Zahájí se až poté, kdy cena ropy vzroste.

V souvislosti s ropou Brent je také dobré zmínit konkurenci, ropu WTI (West Texas Intermediate). Ta se využívá při oceňování ropy v USA. Narozdíl od ropy Brent má WTI relativně nízkou hustotu a obsahuje méně síry (ropa Brent obsahuje přibližně 0,37% síry, zatímco ropa WTI má pouze 0,24% síry.)

Rozdílné je i místo obchodování. Ropu Brent najdeme na Mezinárodní ropné burze IPE v Londýně, ropu WTI zase na komoditní burze Chicago Mercantile Exchange.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*