Island má první elektrárnu vysávající oxid uhličitý z ovzduší a ukládá jej pod zem

Geotermální elektrárna Hellisheidi na Islandu je první elektrárna se zápornými emisemi oxidu uhličitého.

Švýcarská společnost Climeworks zde začala testovat technologii, která umí ze vzduchu vysát oxid uhličitý a vrací jej pod zemský povrch. Podle expertů je tato technologie jedinou možností, jak může lidstvo úspěšně čelit zvyšujícím se globálním změnám klimatu. Zařízení firmy Climeworks na zachytávání oxidu uhličitého ze vzduchu je první na světě.

Švýcarská společnost Climeworks

Švýcarská společnost Climeworks začala u geotermální elektrárny Hellisheidi na Islandu testovat novou technologii, která ze vzduchu dokáže vysát oxid uhličitý a vracet pod zemský povrch. Je to první elektrárna na světě se zápornými emisemi oxidu uhličitého. Startupu Climeworks se tak podařilo na Islandu uvést do chodu svou pilotní verzi nové technologie tzv. přímého zachycování vzduchu, direct air capture. Systémy jedou zatím ve velmi malém měřítku, ale dokážou z ovzduší navázat molekuly oxidu uhličitého a následně je neutralizovat. Přístroj firmy Climeworks skleníkový plyn smíchá s vodou a pak jej vstříkne do hloubky 700 m.

Jediná možnost

Podobné technologie začali vědci vyvíjet před 10 lety. Finanční podporu dostávají od zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese a dalších. Podle expertů jde o jedinou možnost, jak může lidstvo začít úspěšně čelit stupňujícím se globálním změnám klimatu. Pokud máme opravdu strach o korálové útesy, biodiverzitu a produkci jídla v chudých částech světa, je třeba tyto tchnologie záporných emisí zapojit opravdu ve velké míře. Tak se vyjádřil v deníku The Guardian Bill Hare z ústavu Climate Analytics. Nelze se podle něj v tomto ohledu spolehnout na něco jiného.

Prototyp v elektrárně Hellisheidi

Systém v elektrárně Hellisheidi je pouhým prototypem. Za rok zde může eliminovat 50 tun oxidu uhličitého. To také zhruba odpovídá produkci jedné americké domácnosti. Celé lidstvo za rok vypustí do atmosféry 40 bilionů tun daného skleníkového plynu. Climeworks skeptikům dokazuje, že toto zachytávání oxidu uhličitého opravdu funguje a může pracovat i za dostupnou cenu.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*