Íránská měna je na svém historickém minimu kvůli Evropské unii, která připravuje další sankce

Íránská národní měna se nachází na historickém minimu, jelikož EU má v plánu uprostřed pokračujícího napětí se Západem uvalit na zemi nové sankce.

V pondělí překonal americký dolar na volném trhu kurz 500 000 riálů, čímž prolomil důležitou psychologickou bariéru, která by mohla v blízké době naznačovat další znehodnocování bojující národní měny.

Pondělní volný pád měny přišel v době, kdy Josep Borrell, šéf zahraniční politiky EU, s dalšími představiteli bloku informovali o včasném uvalení dalšího kola sankcí.

EU společně s USA uvalily v posledních měsících na Teherán několik kol sankcí za údajné dodávky bezpilotních letounů Rusku pro jeho válku na Ukrajině. Írán a EU se také střetly v důsledku možnosti označit Sbor islámských revolučních gard jako „teroristické“ organizace.

Reakce vlády uprostřed inflace

V reakci na rychle klesající hodnotu národní měny informoval v pondělí Rezá Farzín, guvernér centrální banky Mohammad, že brzy bude spuštěno nové centrum pro výměnu měn a zlata, které bude umět zjišťovat kurzy měn a zlata na základě skutečnosti ekonomiky země.

Ali Salehabadi, Farzinův předchůdce, byl na konci prosince odvolán poté, co riál na volném trhu klesl na více než 440 000 vůči americkému dolaru.

Úřady několikrát po sobě uvedly, že nepřátelé establishmentu se pokouší vykolejit íránskou ekonomiku mimo jiné tím, že uměle vytváří vysoké kurzy měny.

Centrální banka slíbila, že bude stále prosazovat uměle nízký kurz 285 000 za USD pro dovoz základního zboží, například léky, s cílem udržení stabilní ceny.

Běžící inflace ale stále tlačí na průměrné Íránce, kteří stále více ztrácí svou kupní sílu.

Ekonomika Íránu

Írán je velká země nacházející se na Blízkém východě s více než 80 miliony obyvatel. Má značné ropné zásoby, zásoby zemního plynu a tyto přírodní zdroje jsou tradičně základ její ekonomiky. Íránská ekonomika ale během posledních pár čelí značným problémům kvůli kombinaci hospodářských sankcí, politické nestability a špatného řízení. Před 3 roky se íránský HDP odhadoval na 438 miliard USD a ekonomika je silně závislá na odvětví ropy a zemního plynu, které tvoří cca 70 % vládních příjmů.

Mezi další důležitá odvětví se zařazuje zemědělství, těžební průmysl a zpracovatelský průmysl. Země se také snaží diverzifikovat své hospodářství a snížit závislost na ropě a plynu, přičemž se soustředí hlavně na rozvoj odvětví technologií a cestovního ruchu.

Ekonomika ale čelí jistým problémům kvůli sankcím uvalených USA a dalšími zeměmi, které omezují její obchodní možnosti a přístup na mezinárodní trhy. Írán se kvůli tomu potýká s vysokou inflací, vysokou nezaměstnaností a značnou hospodářskou nerovností.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*