Investiční fond Advent jako nový vlastník Zentivy

V nejbližších dnech se novým vlastníkem Zentivy nejspíše stane investiční fond Advent. Skupině Sanofi v současné době nabízí téměř 50 miliard korun.

Původně český podnik Zentiva patří do skupiny Sanofi, která je velkým producentem léků proti srážlivosti krve. Jde tak o další z českých podniků, který nám už z daleka nepatří. Pokud tuto oblast rozprodávání sledujete, je to smutná bilance. Francouzský farmaceutický koncern Sanofi se ještě do konce roku chce zbavit evropské divize generik.

Investiční fond Advent International

Investiční fond Advent International nyní zvítězil v tendru a vstoupil do exkluzivních jednání o převzetí vyčleněných aktiv ze Sanofi, kde česká Zentiva hraje klíčovou roli. Cena obchodu se odhaduje na dvě miliardy eur. Prodej Zentivy se plánuje již několik let. Po tendru, kam se přihlásilo několik zájemců z řad strategických hráčů z Brazílie i Indie a řady investičních fondů si společnost Sanofi vybrala vítěze a probíhá exkluzivní jednání o prodeji. Ukončení se očekává v řádu měsíců.

Společnost Advent je od roku 1984 jedním z největších globálně působících investičních fondů a investoval již do 330 projektů. Zdravotnictví je pro fond jednou ze stěžejních oblastí. Aktuálně spravuje aktiva ve výši 35 miliard eur. Fakticky je již ale Advent majitelem Zentivy. Společnosti o jednání informovaly ve společném tiskovém prohlášení. Advent za nákup zaplatí 1,9 miliardy eur, což je téměř 50 miliard korun.

Generická léčiva

K celé situaci se vyjádřil i ředitel Sanofi Olivier Brandicourt. Společnost Zentiva je velmi robustní a má velké množství zkušených zaměstnanců a je připravena dále růst. Volba společnosti Advent jako jejího investora to zajistí. K situaci se pozitivně vyjádřili i vedoucí zdravotnické divize Adventu Tom Allen a šéf investic Adventu ve Francii Cédric Chateau. Generická léčiva umožňují kvalitní léčbu za nižší ceny. Generické léky jsou vlastně kopiemi léků, kterým vypršela jejich patentová ochrana. Společnost Zentiva je v oboru silnou společností s potencionálem stát se velkým nezávislým hráčem.

Společnost Zentiva

Společnost Zentiva formálně zastřešuje evropskou generickou divizi Sanofi sídlící v Praze. Současně působí v 25 zemích Evropy a má 40 milionů pacientů, kterým dodává léky. Výrobní závod se nachází v Praze a v Budapešti. Roční obrat společnosti Zentiva se pohybuje kolem 800 milionů eur při provozním zisku EBITDA v celkové výši 150 milionů eur.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*