Investiční bankéř chce 15 milionů liber díky překročení hranice výše akcií

Někdy se dostane k soudu i sázka u piva, i když nejde o platnou smlouvu, akcie Sports Direct klesly z 8 na 4 libry.

Jistý investiční bankéř požadoval vyplacení 15 milionů liber jako odměnu po majiteli Sports Directu v momentě, kdy cena akcií společnosti překročila hranici 8 liber. Soud to označil za žert, nikoliv o obchod. Tento kuriózní spor dost poškodil pověst majitele Sports Directu, Mikea Ashleyho. Někteří o něm tvrdí, že je to pijan, který umí vydělat. I takto jej svědci u soudu charakterizovali. Ve Velké Británii tak vyvrcholil kuriózní soudní spor řešící akcie, alkohol, pití, zvratky a miliony liber.

Mike Ashley a Jeffrey Blue

Majitelem sítě sportovních obchodů Sports Direct a zároveň i vlastníkem fotbalového klubu anglické Premier League Newcastlu United je Mike Ashley. Dalším hráčem ve sporu byl investiční bankéř Jeffrey Blue, který si nárokoval 15 milionů liber, v přepočtu asi 435 milionů korun, které mu měl údajně Ashley slíbit v případě, že se akcie Sports Directu přehoupnou přes hranici 8 liber za kus, a to i když to bude díky Blueově expertize. Tuto hranici překonaly akcie Sports Directu asi 1 rok po uzavření sázky mezi Ashleym a Bluem, po osudném datu 24. ledna 2013, kdy byla cena akcií ještě pod hranicí 4 liber. Doposud ale Blue od Ashleyho dostal jen 1 milion liber, které byly inkasovány i za jiné vzájemné obchody. Zbylou částku 14 milionů si chtěl vydobýt Jeffrey Blue soudní cestou.

Sázka a soud

To se ale nepovedlo, nikdo v hospodě Horse and Groom, kdo byl přítomen u debaty, ani její samotní aktéři, nebrali sázku vážně. Pouze pan Blue pak přesvědčil sám sebe, že má na oněch 15 milionů liber nárok, což uvedl i londýnský soud. Blue měl Ashleyho za seriózního obchodníka, ale i přesto jisté praktiky vedení Sports Directu prý doposud ještě nikdy neviděl. Ashley je podle jeho názoru pověstný schůzkami, kde se ve velkém pije alkohol, pak se i zvrací a hojně usíná na stole. Přesto se podle výroků Bluea při těchto setkáních dělá vždy regulérní byznys. Jiná svědectví ale naopak tvrdí, že při podobných akcích nikdy nedocházelo k uzavírání jakýchkoliv právně vymahatelných závazků.

Kam až vede spor

Ashley po rozhodnutí soudu jen vyslal jasný vzkaz, že jestli něco pomohlo růstu akcií Sports Directu, bylo to pouze příkladné nasazení zaměstnanců jeho firmy. Spor příliš nevylepšil ani Ashleyho už tak velmi pochroumanou a rozporuplnou image. Už dříve proběhlo několik reportáží, které upozornily na pracovní podmínky ve Sports Directu, přirovnávané nejvíce k viktoriánské éře. Dnes je Mike Ashley ve věku 52 let majitelem odhadovaného jmění v přepočtu přes 70 miliard korun. Podnikat začal hned po ukončení své aktivní kariéry hráče squashe. Tehdy si v roce 1982 otevřel v Maidenheadu malý sportovní krámek. Postupně k tomu přidával další obchody, kterých je již v současné době pod značkou Sports Direct několik stovek ve Velké Británii, ale i v řadě dalších zemí světa včetně České republiky.

Velké obchody a Mike Ashley

Mike Ashley také ve velkém skupoval podíly svých konkurentů JJB, JD Sport a značky Donnay, Dunlop, Slazenger, Lonsdale a mnoho dalších. Kromě Sports Direct a fotbalového Newcastl mu patří také značná část prodejce videoher Game Digital. Ještě donedávna vlastnil i podíl skotského fotbalového klubu Glasgow Rangers. V roce 2016 jeho skupina také utržila téměř 3 miliardy liber, v přepočtu 87 miliard korun a to jim vydělala 280 milionů liber, něco přes 8 miliard korun. V souvislosti se soudním sporem je ale nutno podotknout, že jsou aktuálně akcie Sports Directu zase zpět pod hranicí 4 liber.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*