Investice do nemovitostí a on-line crowdfunding

Internetový crowdfunding nyní zjednodušil přístup do oblasti realit a lze tak snadno investovat.

Vynález on-line crowdfundingu je velká věc. Umožňuje investorům velmi snadno investovat do realit a developerských projektů a roste tak šance i pro drobné investory. Doménou 5 let starého businessu jsou ale stále hlavně USA a Velká Británie. Crowdfundingová platforma pro developerské projekty je už ale i v ČR. Vznikla pod názvem Upvest. Jde o společné peníze, kdy lze investovat do nemovitostí i za pomocí crowdfundingu.

Relativně stálý výnos

Nemovitostem investoři rozumějí a v dlouhodobém horizontu je z nich relativně stálý výnos. Donedávna doménu velkých investorů s dostakem peněz na nákupy domů, kancelářských komplexů a průmyslových areálů nyní budou ovládat i drobní investoři. Nové digitální technologie zatím zažitou praxi mění. Nabízejí ale inovace, které developerský trh nově otevírají i drobným investorům. Na trhu se prosazuje crowdfunding, tedy získávání peněz vformou sbírky. Pomáhají k tomu zejména on-line platformy a aplikace. Tvoří prostředníka mezi drobnými investory a lidmi shánějícími peníze na svůj nový projekt. Větší počet jednotlivců s malými obnosy přispěje k částce, kterou firma použije na nákup nebo stavbu nemovitosti. Ve světě to funguje už 20 let zejména u zajímavých projektů, výrobků a firem.

Crowdfunding ve stavebnictví

Ani ve stavebnictví není crowdfunding novinkou. S pomocí drobných příspěvků se totiž přece stavělo už od středověku od katedrál až po divadla. Nyní jde ale o prostředek k investování v globálním měřítku a umožňuje to internet. Rozvoji crowdfundingu pomohla finanční krize a omezený přístup k penězům na kapitálovém trhu i z bankovních úvěrů. Zájem zvýšily i nízké úrokové sazby, které přiměly investory hledat příležitosti jinde. Z realitní oblasti se stala asi nejžhavějších kategorií crowdfundingu. Výhodou crowdfundingu v oblasti realit je příležitost pro drobné investory a nejnižší vklady začínají na 1400 korunách. Mohou tak obejít nemovitostní fondy a získat relativně vysoký výnos.

Crowdfunding v praxi

  • V USA Realtymogul.com se zaměřuje na akciové investice a má investováno přes 300 milionů dolarů, 140 000 registrovaných investorů a možnost minimální investice 5 000 dolarů. Realtyshares.com nabízí investice do nemovitostí formou akcií a dluhu, investováno má více než 500 milionů dolarů a 120 000 registrovaných investorů. Minimální investice je stejná.
  • V Evropě je Estateguru.co a formou půjček se soustředí na projekty z pobaltských států. Investovala již 33,5 milionu eur, má přes 8 000 registrovaných investorů a minimální investice je 1000 eur. Exporo.de jsou německé developerské projekty formou překlenovacího úvěru s investicemi 99 milionů eur a minimální investice je 500 eur.
  • Velká Británie využívá Propertypartner.co.uk, kupuje byty, které pronajímá a investor získá podíl tedy na konkrétních projektech. Má 11 000 registrovaných investorů a 56 milionů liber pod svou správou. Minimální investice je zde 50 liber. Thehousecrowd.com investuje do rezidenčních projektů a investoři tak poskytují půjčku. Investice přes 60 milionů liber, 16 000 registrovaných investorů a minimální investice je 1000 liber.

Crowdfunding u nás

Na crowdfundingovém portálu si investor projde projekty a vybere si. Může jít o půjčku, investici do podílu či do fondu. Rozhodovat se lze podle typu a místa nemovitosti, doby investování, minimální velikosti investice a předpokládaného výnosu. Výhodou je, že peníze jdou na konkrétní projekt a vklad je snadný. Platforma umožňuje rozložit rizika a investovat do několika projektů s různými investičními horizonty. Nevýhodou je asi nízká regulace a vyšší riziko investice v porovnání s investicí do přísně regulovaných realitních fondů. Na durové straně je to rychlejší, levnější a snazší cesta k penězům než úvěr od banky s náročnou administrativou.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*