Huť Poldi Kladno vydražena za 251 milionů korun

Zkrachovalá kladenská huť Poldi Kladno byla vydražena za 251 milionů korun napodruhé a její nový vlastník chce obnovit výrobu.

Kladenská huť Poldi byla vydražena za 251 milionů korun. Původní vyvolávací cena byla 160 milionů korun. Hodnota podniku je podle znalce o 20 milionů vyšší. Dražba proběhla úspěšně až na druhý pokus. Na poprvé vydražitel v daném termínu totiž nezaplatil dohodnutou částku261 milionů korun. Provoz podniku Poldi Kladno byl loni zastaven z důvodu zadlužení. Kdo je vydražitelem, nebylo sděleno. Nový vlastník bude chtít znovu obnovit výrobu. V dražbě byli dva uchazeči a minimální příhoz byl půl milionu.

Huť Poldi

Podnik Poldi Kladno byl částí rozsáhlého koncernu. Od loňského prosince je v konkurzu a zaměstnanci dostali výpovědi. Společnost Poldi dosud patřila skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování Poldo Kladno ale před lety začaly komplikovat velké dluhy dodavatelům materiálů, energií a mnoha dalším, které dosáhly až na stovka milionů korun. Důsledkem bylo zpožděné vyplácení mezd až o několik měsíců. Loni byl provoz podniku po většinu roku již zastavený.

Poldi Kladno a výroba

Soud již loni v březnu povolil novou reorganizaci společnosti. Vedení Poldi Kladno se ale nepodařilo splnit všechny podmínky, zejména splacení dluhů vzniklých před úpadkem společnosti. Již loni měl také pomoci nový investor, ale jednání bohužel nevyšla. V Poldi Kladno dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou společnostech Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo celkem 150 zaměstnanců, kteří nyní dostali výpověď.

Poldi a historie

Roku 1889 založil vídeňský podnikatel a ředitel válcoven v Teplicích Karl Wittgenstein v sousedství Vojtěšské huti na Kladně speciální ocelárnu. Na počest manželky Leopoldiny původem z Prahy, dostal podnik jméno Poldina huť. Huť byla součástí velkého uhelného, železářského a ocelářského kartelu Pražské železářské společnosti – Prager Eisenindustrie-Gesellschaft. Sem patřily i železárny v Králově Dvoře u Berouna. V roce 1893 byla registrována ochranná známka s profilem hlavy paní Leopoldiny – Poldi. Roku 1897 dodávala huť výkovky pro první oceánské rakousko-uherské bitevní lodě třídy Habsburg. Wittgenstein roku 1898 své podíly ve společnosti prodal a stal se z něj bohatý soukromník a mecenáš.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*