HSBC získala mandát za 100 miliard dolarů saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco

IPO – Initial Public Offering, tedy v první veřejná nabídka akcií, je největší světovou IPO.

HSBC Holdings plc (HSBA.L) je nadnárodní instituce poskytující bankovní a finanční služby se sídlem v Londýně. Nyní je formálně pověřena poradcem pro počáteční veřejnou nabídku saúdského arabského národního ropného gigantu Aramco (IPO-ARMO.SE), která by měla být největší světovou IPO, jak se vyjádřil generální ředitel HSBC.

Největší banka v Evropě

Největší banka v Evropě se připojila k partnerům, včetně JPMorgan Chase & Co. (JPM.N) a (MS.N), o níž se očekává, že zvýší částku o 100 miliard dolarů a bude ústředním bodem ambiciózní strategie saúdské vlády zaměřené na diverzifikaci od ropy.

Výkonný ředitel HSBC Stuart Gulliver oznámil, že banka sjednala dohodu na schůzi akcionářů v Hongkongu. Ta potvrzuje zprávu Reuters z února, že banka byla blízko ke schválení mandátu na nejžhavější investici v bankovním ve světě. Gulliver také uvedl, že HSBC je přesvědčena, že může v dohledné budoucnosti udržet výplaty dividend a očekává, že překročí cíle rizikově vážených aktiv a úspor nákladů.

Zachování výplaty dividend

Navzdory příjmovému tlaku společnost HSBC v posledních letech zachovala poměr výplaty dividend na vyšší úrovni, a to v době, kdy někteří její kolegové, včetně společnosti Standard Chartered (STAN.L), zadrželi dividendové platby za rok 2016.

Banka možná bude muset přesunout „několik tisíc funkcí“ z Británie do Paříže v závislosti na tom, jak se rozvíjí jednání Brexitu s Evropskou unií, dodal předseda Douglas Flint a znovu tak potvrdil předchozí odhady bank o pohybech zaměstnanců.

Jmenování nového generálního ředitele

HSBC minulý měsíc jmenoval AIA Group (1299.HK) šéfa jménem Mark Tucker jako nového předsedu představenstva, který nahradil veterána Flinta, jehož odchod ukončí jedno z nejdéle podmanivých partnerství v hlavní globální bance. Generální ředitel Gulliver má také odejít v roce 2018 a jednou z hlavních úloh, kterým čelí Tucker okamžitě poté, co převezme novou roli v říjnu, bude vybrání nového generálního ředitele pro největší evropskou banku.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*