Hlubinně chtějí lithium těžit Australané a Karel Janeček běžnou metodou

Investiční skupina RSJ má povolení k těžbě. Australané chtějí v Cínovci těžit hlubinně.

Investiční skupina RSJ Karla Janečka její finanční ředitel Libor Winkler se netají tím, že společnost je v první řadě finančním investorem a pokud přijde výhodná nabídka, tuto deponii i s právy na těžbu klidně prodá. Nebrání se navíc ani vstupu strategického investora. Vlastními silami chce společnost nyní separovat slídu a tu pak dále prodávat na zpracování. Na odkališti v Cínovci může Cínovecká deponie zužitkovat 680 000 tun suroviny. V té se podle průzkumů může nacházet množství slídy, ze kterého se následně dá získat asi 11 130 tun uhličitanu lithného. Po finální úpravě 2 100 tun elementárního kovového lithia používaného v bateriích do notebooků, telefonů a nyní hlavně do elektromobilů.

Odhad ceny

Odhad teoretické ceny získatelného uhličitanu lithného při současné hodnotě asi 6 760 dolarů za tunu činí 75,2 milionu dolarů, v přepočtu asi 1,9 miliardy korun. Pokud bude Cínovecká deponie lithnou slídu prodávat, bude to za nižší ceny. Cena lithia je na trzích zatím značně kolísavá. V lednu 2016 vystoupala spotová cena na čínském trhu na 18 000 dolarů za tunu. Výhledově ale cena lithia zřejmě poroste.

Cínovecká deponie a Sanaka

Ve finální fázi předchozího řízení se u ministerstva životního prostředí ocitá sesterská společnost Cínovecká deponie, Sanaka Industry, která podle Libora Winklera prochází procesem vyhodnocení vlivu na životní prostředí EIA. Společnost Sanaka by v Horním Slavkově chtěla do budoucna také těžit z odkaliště. V něm se má nacházet přibližně 2,5 x více lithia než se nachází v Cínovci.

Hlubinně chtějí v Cínovci těžit Australané

Cínovecká deponie není zdaleka jedinou společností, která má v České republice velký zájem na těžbě lithia. Žádný další subjekt se ale v rámci povolovacího řetězce schvalování momentálně nedostal až k Báňskému úřadu, který má za poslední dva kroky provést Stanovení dobývacího prostoru a Povolení hornické činnosti.

Australská společnost European Metals a Geomet

Největší a současně nejkomplikovanější plány má v Krušných horách společnost Geomet, kterou nyní vlastní australská společnost European Metals. Na rozdíl od Cínovecké deponie a Sanaky chce těžit v Cínovci lithium hlubinně a právě ze země takto dostat několikanásobně více suroviny. Tomu ale také odpovídá i komplikovanost všech potřebných a nutných povolení. V povolovacím procesu je nyní u ministerstva životního prostředí.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*