Gazprom je připraven zvýšit dodávky plynu do Evropy

O více než 250% stouply letos ceny zemního plynu v Evropě. To vede ke zvýšení cen za  elektřinu. Poslanci v Evropském parlamentu požádali v září Evropskou komisi, aby prozkoumala roli Gazpromu v růstu cen plynu. Chování společnosti vzbudilo v poslandích podezření, že firma manipuluje s trhem.

Přibližně 40 poslanců vyslovili podezření, že společnost Gazprom chce zvýšit ceny zemního plynu a snaží se vyvinout nátlak na Evropu. Jejich cílem je souhlas se spuštěním nového plynovodu Nord Stream 2.

Kadri Simsonová, eurokomisařka pro elektřinu tento týden uvedla, že EU sleduje růst cen energií. Připravuje návrh nástrojů, jak proti tomu bojovat. Podle Teresy Riberaové, ministryně energetiky a životního prostředí, chce Brusel návrhy představit již v příštích týdnech.

Před manipulací s cenami zemního plynu v Evropě tento týden varovala americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová. Spojené státy kritizují plynovod Nord Stream 2, podle USA tím roste závislost Evropy na plynu z Ruska a tím se zvyšuje i politický vliv Ruska na Evropu.

Nord Stream 2 má do Evropy dopravit až 55 miliard m³ zemního plynu ročně. Podmořský plynovod Nord Stream, který funguje už od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z plynovodu Nord Stream 2 by využívala i Česká republika, která se na něj napojí přes nový plynovod Eugal.

Společnost Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě, zároveň má monopol na vývoz plynu z Ruska pomocí plynovodů.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*