Ferrari pofrčí na burzu

Ferrari je italská automobilová značka, která proslula především svými sportovními vozy a účastí v automobilových závodech (v počátcích především v závodech Formule 1). Firmu založil bývalý automobilový závodník Enzo Ferrari.

Ferrari pofrčí na burzu
Spojený kolos Fiat Chrysler Automobiles (FCA) vstoupil na burzu teprve nedávno a hned má velkou novinku. Chce uskutečnit spin-off akcií věhlasné automobilky Ferrari v primárním úpisu. FCA se rozhodla oddělit divizi luxusních sportovních vozů Ferrari do samostatného podniku, s jehož akciemi se bude obchodovat na burze. Akcie Ferrari by se měly primárně objevit na NYSE, případně i na některé burze v Evropě. Deset procent akcií výrobce sportovních vozů půjde na burzu, zbylých 90 procent se rozdělí mezi akcionáře FCA.
Společnost plánuje navýšit produkci o 67 %
Doposud mělo Ferrari omezenou produkci na maximálně 6 000 vozů ročně. Nyní se rozhodlo pro navýšení produkce až na 10 000 vozů. Při takové produkci by mohl hrubý provozní zisk přesáhnout i 1 miliardu eur. Při P/E 10, kterým se v průměru ohodnocují společnosti vyrábějící luxusní zboží, by pak celková kapitalizace firmy mohla dosáhnout i více než 10 miliard eur.
Ačkoliv se část fanoušků Ferrari obává, že značka ztratí svou exkluzivitu, tak vzhledem k poptávce po těchto luxusních vozech je nárůst produkce na 10 000 vozů jako kapka v moři, tedy nepodstatná, a vzhledem k zisku společnosti to znamená velice významný 67% nárůst!
Ferrari vs. Fiat Chrysler Automobiles – výnos 78 % za 5 měsíců
Neexistuje lepší srovnání a predikce chování akcií Ferrari, po vstupu na burzu, než nedávné IPO společnosti Fiat Chrysler.
Fiat Chrysler vstoupil na burzu 13. 10. 2014 za první obchodní cenu $9. Za 15 obchodních dní akcie společnosti posílily na $12,1, což představuje výnos 34 %. Dne 3. 12. 2014 se cena pohybovala okolo $13,5. Zde se již dostáváme k výnosu 50 % za necelé 2 měsíce. K dnešnímu dni (2. 3. 2015) se cena akcie pohybuje v okolí $16, což představuje výnos 78 % za 5 měsíců.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*