Fed snížil úrokovou sazbu. Kellner dává pomůcky za 100 milionů.

PPF

Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod, aby chránila ekonomiku před dopady epidemie koronaviru. Nejbohatší Čech Petr Kellner věnoval ochranné pomůcky za 100 milionů korun. Výrobce reklamního textilu Adler nabídl svou kapacitu pro výrobu roušek bez nároku na zisk.

Americká centrální banka – Fed snížila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma 0 až 0,25 %. Současně zahájila program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů, v přepočtu asi 16,5 bilionu korun. Cílem je ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady epidemie koronaviru.

Pomáhá PPF i Adler

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník a šéf PPF Petr Kellner věnoval ochranné pomůcky za 100 milionů korun. V neděli se kvůli tomu sešel s premiérem Andrejem Babišem. České republice nabídla PPF darem celkem 120 tun zdravotnických pomůcek. Minulý týden už firma přivezla prostřednictvím biotechnologické firmy Sotio do ČR z USA 20 000 ochranných masek. Výrobce reklamního textilu Adler nabídl státu svou kapacitu pro výrobu roušek bez jakéhokoliv nároku na zisk.

Ochranné pomůcky od PPF darem

V Číně a ve Španělsku PPF pomůcky nakoupila přes společnost Home Credit a v pondělí j bezplatně státu předá. Ochranné pomůcky mají hodnou 100 milionů korun. Jmenovitě jde o 1,8 milionu chirurgických masek, 1,7 milionu respirátorů N95 a také testovací sady. Pomůcky budou připraveny v pondělí večer k převozu do ČR a jejich dopravu bude zajišťovat vláda.

Zdarma pomáhá i Adler

Už dříve také nabídla zdarma své výrobní linky společnost Adler. Podle spoluzakladatele firmy Martina Hausenblase bude schopna vyrobit 2 miliony roušek denně. Nyní připravuje výrobu a shání dodávky vhodného materiálu. Střih a technická dokumentace jsou již dokončeny. Společnost chce, aby lidé po ulicích nechodili bez roušek. Nakažení jedinci často o své nemoci vůbec neví a mohou nakazit ostatní, i když nemoc ještě nepropukla.

Zlínské divadlo chce šít roušky

Městské divadlo Zlín hodlá využít své krejčovské dílny k šití roušek.  Výzvu k dodání co nejhustší stoprocentní bavlny zveřejnilo na sociálních sítích a odezva byla velká. Kontaktovalo ústav i zlínskou krajskou nemocnici. Divadlo reagovalo i na výzvu Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, který žádal o šité roušky a zveřejnil návod na ušití.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*