Fed a jeho sazby. Budou v klidu, říká

V prosinci minulého roku došlo ke zvýšení sazeb a proběhly spekulace, že Fed zvedne sazby až o 100bb. Ve středu ale nechal úrokové sazby beze změny (tj. 0,25-0,50%). Rozhodnutí bylo také doplněno komentářem, který potvrzuje ponechání sazeb i na delší dobu. Fed uvedl, že míra zůstane stejná, protože ekonomika na konci roku zpomalila. Stejně tak vyřkl, že bude dál sledovat trhy a inflace bude zatím utlumena. Ještě před oficiálním oznámením se o ponechání míry sazeb dalo odhadnout z slabších dopadů makroekonomických událostí. Fed také naznačil, že pakliže se nezastaví propady ve finančních trzích a nezdraží se ropa, tak se dál nebudou sazby zvyšovat.

Po vyhlášení se SP&500 propadlo o 1,5% a posléze dohnali svou ztráty na 1%. Zpráva ovlivnila i ostatní instrumenty, ale například EUR/USD se obešlo bez větších změn. Odhaduje se, že v březnu se sazby mohou zvýšit s jistotou asi 20% a na 50-60% se spekuluje na prosinec 2016.

Co je Fed?

Federální rezervní systém je centrální bankovní systém Spojených států amerických. FED je neziskovu společností, která není nikým formálně vlastněna.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*