Exxon Mobil se potýká s vyšetřováním

Ti, kdo se zajímají o ropu, ale i drtivá většina veřejnosti, vědí, že Exxon Mobil je největší veřejně obchodovatelnou ropnou společností na světě. Takže by se očekávalo, že do jejího účetnictví bude také nejlépe vidět a že bude jednat férově. Někteří ale naznačují, že tomu tak není, a tak se firma dostala do hledáčku policie.

Vyšetřovatele zajímá především účetnictví tohoto ropného giganta a pátrání v rozsáhlých dokumentech se ujal sám generální prokurátor státu New York Eric Schneidermann. A co je na praktikách firmy podezřelé? Kriminalistům se nezdá, že Exxon Mobil nesnížila hodnotu svých aktiv, když klesaly ceny ropy. Přitom její konkurenti k tomuto kroku přistoupili. Ostatně, s vyšetřováním se Exxon Mobil potýkala i v roce 2013, kdy policii zajímalo v podstatě totéž – ceny zemního plynu se dostaly na svá rekordní minima a těžaři kvůli tomu snižovali hodnoty svých aktiv. Až na Exxon Mobil. Tato společnost se proti podezřením ohrazovala s tím, že pokles je jistě jen krátkodobý, takže na to nemá smysl reagovat podtrháváním cen. A totéž tvrdí i nyní.

Proč se brání?

Ceny ropy dlouhodobě klesaly, a tak většina malých i velkých těžařů musela v minulých dvou letech snižovat ceny svých aktiv a přehodnocovat celkově ceníky. O jaká aktiva se jedná? Jde především o vrty, těžební věže, plošiny a další majetky společností, které kvůli poklesu cen černého zlata ztrácely svou hodnotu. Rychle klesaly i výše plánovaných investic, takže veškerá aktiva šla logicky dolů. Tedy až na Exxon Mobil, který oficiálně tvrdí, že se drží konzervativních praktik, takže nesnižuje hned, ale vyčkává. Protože pokud pak ceny stoupnou, museli by hned zase hodnoty aktiv měnit. Zní to logicky, ale někteří analytici se proto na giganta dívají skrz prsty. A policie se pro jistotu hodlá zabývat účetnictvím společnosti. Jestli zjistí, že je něco v nepořádku, na to si ještě budeme muset počkat. Pro akcionáře to ovšem není dobré už nyní.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*