Evropa a rekordní dividendy

Jak to tak vypadá, Eurozóna v růstu loni předehnala i USA a Evropské firmy letos vyplatí opravdu rekordní dividendy v hodnotě až 315 miliard eur.

Podle informací o srovnání mezi Eurozónou a USA jsme na tom dobře. Výplaty za rok 2016 zvýší také většina německých koncernů, kam patří například i Siemens. Štědré dividendy odráží zlepšení hospodářské situace v Eurozóně. Nechává svým růstem Spojené státy americké daleko za sebou.

Evropské společnosti

Evropské společnosti letos vyplatí rekordní dividendy v hodnotě 315 miliard eur, jak uvádí německá společnost Allianz Global Investors. Akcionáři budou potěšeni slušnými dividendami. Většina podniků se je chystá zvýšit. V porovnání s loňskými 302 miliardami, je to mnohem vyšší číslo. Jde asi o 1200 společností a jejich akciové kurzy sleduje burzovní index MSCI Europe. Nejlépe na tom budou akcionáři německých společností. Ekonomika Evropské unie v loňském roce vzrostla o 1,9 %, nejvíce od roku 2011 a vývoz zboží byl za rekordní bilion eur. Může se pochlubit druhou nejnižší nezaměstnaností Evropské unie v těsném závěsu za naší Českou republikou.

Dividendy

Dividendu za loňský účetní rok schválil průmyslový koncern Siemens. Na jednu akcii je to 3,6 %, což je o 10 centů více než před rokem. Celkem je to 2,9 miliardy eur a 2 % čistého zisku. Siemens je jedna z firem, která vyplácí v posledních 10. letech stabilní či vyšší dividendy. Někdy tak označujeme společnosti jako dividendové aristokraty. Patří sem ještě chemička Henkel, výrobce léčiv Bayer a největší světová zajišťovna Munich Re. Z 30. velkých německých koncernů jich 21 své dividendy letos zvýšit.

Kdo pozastavuje a kdo ještě vyplácí dividendy

Dividendy nevyplatí Commerzbank ani Deutsche Bank, kteří jsou ve ztrátě. Italský ústav Intesa Sanpaolo loni zisk zvýšil a vyplatí akcionářům v letech 2014 až 2017 celkem 10 miliard eur. Finská společnost Outokumpu, která je největším evropským výrobcem nerez oceli poprvé od roku 2007 dosáhla opět provozního zisku a obnovuje výplatu dividend, pozastavenou roku 2010. Mimo eurozónu vyplatí po odmlce i dividendu britské Tesco, druhý největší maloobchodní řetězec Evropy, které vyplatí dividendy za účetní rok 2017 a 2018.

Výnosy z akcií

Výnosy z akcií jsou lákavé v době velice nízkých úrokových sazeb a asi 28 % dluhopisů vydaných evropskými vládami mělo dokonce koncem minulého roku záporné úročení. Dividendy ve vyspělých evropských zemích ale všeobecně rostou zejména díky zlepšujícímu se makroekonomickému prostředí, kdy hospodářství eurozóny zatím nepřetržitě roste už víc jak 3 roky v délce 14 čtvrtletí. K tomu se průměrná míra nezaměstnanosti dostala pod dvoucifernou hranici.

Index nákupních manažerů, PMI se pohybuje nad hodnotou 50, kdy společnosti počítají s růstem, a hodnota signalizuje budoucí pokles výroby. Hrubý domácí produkt eurozóny loni stoupl o 1,7 % a měnová unie po dlouhých letech předstihla Spojené státy americké o 1,6 %.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*