EUR/USD má tendenci v prosinci posílit

Historie ukazuje, že jednotná měna má tendenci vůči dolaru posílit a po nárůstu větším než 5 % je ale laťka další sezónní pohody mnohem výš.

A to ještě předtím, než investoři začnou přemýšlet nad řadou makroekonomických překážek, které postihnou region v zimě, kdy se bude připravovat na možnou energetickou krizi. Když k tomu připočteme spoustu významných zasedání centrálních bank, tak se musí euroví býci vypořádat se spoustou rizik.

Derek Halpenny, vedoucí výzkumu ve společnosti MUFG, uvedl: „Sezónní tendence eura je silná, ale říjnová a hlavně listopadová rally může znamenat, že pohyb začal ještě dříve než obvykle“.

Minulý měsíc euro velmi silně vzrostlo, jelikož sázky na to, že FED zpomalí svou kampaň na zvyšování úrokových sazeb, oslabily dolar a investoři spekulovali o tom, že Čína znovu otevře svou ekonomiku. Některé údaje ukazují, že tempo poklesu v eurozóně se zpomalilo, zvýšily se naděje, že všeobecně očekávaná recese se může ukázat jako méně závažná.

Sezónní měnové trendy se často odmítají jako pouhá náhoda, i když v případě tohoto měsíce je argument o časově specifických tocích pravděpodobnější. Investoři uzavírají pozice, jelikož likvidita se vypařuje před svátky a evropské požadavky na vykazování mohou vyvolat repatriační toky.

Simon Harvey, vedoucí oddělení měnových analýz společnosti Monex Europe, řekl, že historická výkonnost může být vedlejším produktem špatných úrokových sazeb v Evropě.

Rizika spojená se sazbami

Rizika by se mohla být vyšší v polovině měsíce, protože se očekává že Evropská centrální banka i FED zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Jestli bude FED stále upozorňovat na rizika růstu inflace, mohlo by to přimět investory k návratu dolaru na úkor eura. 

Jeremy Stretch, vedoucí oddělení měnové strategie G10 ve společnosti CIBC, uved: „Kvůli blízkosti klíčových rozhodnutí centrálních bank v polovině měsíce, kdy bude likvidita začínat slábnout, je korekce eura stále vážným rizikem“.

Také počasí se považuje za hlavní hrozbu pro zisky měny. Objevují se náznaky, že teploty v severní Evropě se chystají jít silně dolů a otestovat tak připravenost regionu na zimu v podmínkách omezených dodávek po válce na Ukrajinu.

Toto riziko si uvědomuje i například stratég Nomury Jordan Rochester, který očekává nárůst na 1,08 USD v polovině měsíce před dosažením 1,10 USD do konce ledna.

Podle Brada Bechtela, devizového stratéga společnosti Jefferies v New Yorku, by mohly být pohyby měn v obou směrech zesíleny, jelikož likvidita před svátky klesá. Navíc obchodní parkety mohou být letos také odsunuty na stranu kvůli zápasům na mistrovství světa ve fotbale.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*