EU odpoví na americká cla sankcemi

Podle francouzského ministra financí jsou Francie a EU připraveny odpovědět na americká cla sankcemi. Otázkou zůstává, kdo na to nakonec doplatí.

Francie a EU jsou podle francouzského ministra financí Bruna Le Maire připraveny zavést sankce. Spojené státy totiž asi v obchodním sporu kolem společnosti Airbus odmítnou přijmout podanou ruku a nakonec stejně zavedou cla, která jsou podle ministra hospodářskou a politickou chybou. USA však může zavést na dovoz z Evropy cla díky vyslovenému verdiktu Světové obchodní organizace.

WTO

WTO povolila USA uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy USD, tedy asi 176,5 miliardy Kč za rok, kvůli nezákonnému subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Cla ve výši 10 % mají být zavedena na evropská letadla a 25 % na některé potraviny a další zboží, jako francouzské víno, skotská a irská whisky či sýry.

Odveta

Podle mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeové je Francie připravena zavést odvetná opatření po konzultaci s EU. Zatím neupřesnila, jakých amerických produktů by se případná chystaná odveta mohla dotknout. Dle vyjádření je zatím EU pouze ve fázi ohrožení zmiňovanými cly.

Kdo to odnese

Za španělský zemědělský svaz COAG varoval generální tajemník Miguel Blanco, že by se cla dotkla jejich produktů za 1 miliardu eur, tedy 25,8 miliardy korun. Podle něj je nespravedlivé a zcela nepřiměřené, že doplatí na obchodní válku s EU, která nemá s jejich venkovem nic společného. Prezident italského zemědělského svazu Coldiretti Ettore Prandini uvedl, že se cla dotknou vývozu produktů za 500 milionů eur, zejména vývoz sýrů, likérů a masa. Na italská vína a olivy se nevztahují. Vyzval k jednání s USA na evropské i národní úrovni.

Podle svazu skotské whisky zavedení 25% cla poškodí odvětví, pracovní místa a investice. Do USA se loni vyvezlo za více než 1 miliardu liber, neboli 28,9 miliard korun skotské whisky. Podle něj se spor týkal subvencí leteckého průmyslu a whisky činí přes ½ z celkové hodnoty britských produktů na americkém seznamu cel. Mluvčí britského ministerstva obchodu bude u WTO usilovat o potvrzení vyhovění požadavků ohledně podpory Airbusu a cla by se na Británii neměla vztahovat.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*