Energetická stopa bitcoinu se za ½ roku 2x zvýšila

Za posledních 6 měsíců se energetická stopa bitcoinů více než zdvojnásobila. Na konci roku má dle předpokladu bitcoin konzumovat 0,5 % světové elektřiny, což je stejně jako Nizozemsko.

Pokud bude těžba bitcoinů pokračovat stejným tempem jako doposud, spotřebují kryptoměny na konci příštího roku více energie, než dokážou v současné době vyprodukovat všechny naše solární elektrárny. Podle nové studie nizozemského ekonoma Alexe de Vriese lze očekávat, že se do konce roku zdvojnásobí tato bitcoinová stopa znovu.

Zdvojnásobení bitcoinové stopy se bude opakovat

Pokud se s těžbou bitcoinu tímto tempem bude pokračovat, mohla by tato kryptoměna na konci příštího roku spotřebovat asi 1,8 % elektřiny na celém světě. Jde o více než současnou celosvětovou produkci všech solárních panelů dohromady. Obhájci bitcoinu namítají, že i když pravděpodobně budou bitcoiny v blízké době spotřebovávat 8,27 terawatthodiny za rok, je to jen 1/8 toho, co spotřebují třeba americká datová střediska, a jen 1/50 spotřeby celých Spojených států amerických. Bitcoin podle nich ani nebude nadále růst stejným tempem jako doposud.

Energetická stopa bitcoinu bude

Pokud energetická stopa bitcoinu bude růst stejným tempem, kterým rostla i v letošním roce, tedy o 20 % za měsíc, bude bitcoin v lednu 2021 čerpat stejnou část elektřiny jako nyní čerpá celý svět. Popularita bitcoinu roste, je oblíbenou investicí spekulantů a jeho se cena rychle mění. Za posledních 10 měsíců stoupla 10x. Pak spadla o 75 % a pak stoupla 2x. Bitcoin je rychlá cesta k bohatství přes virtuální měnu skrze těžbu.

Těžba bitcoinů

K těžení bitcoinů je třeba celosvětově propojená síť počítačů řešící složité matematické úlohy. Proto je přes tento proces kryptoměna nepadělatelná. Nevýhodou procesu je, že se musí neustále zvyšovat celková výpočetní kapacita. V důsledku toho se zvyšuje i spotřeba elektřiny a to zatím nemá žádné řešení. Jediná transakce vyčerpá tolik energie co americká domácnost za měsíc. To je dost silné číslo. Kryptoměny budou ale asi obětí vládních regulací. Velkou roli hrají i tajné a ilegální těžby.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*