Elon Musk jako snílek, podvodník či velký vizionář?

Tesla

Světem hýbá poprask kolem společnosti Tesla a zveřejněný záměr Elona Muska udělat z automobilky Tesla soukromou společnost. S jejími akciemi se do budoucna již nemá dát veřejně obchodovat. Jediný tweet ředitele automobilového gigantu Tesla spustil lavinu spekulací i žaloby.

Zareagovali i spekulanti na pokles, kterým případný odkup akcií za nabízených 420 dolarů a následující stažení cenných papírů s označením TSLA z burzy NASDAQ způsobilo pořádnou díru v rozpočtu. Akcie se totiž přeprodávaly, když byl kurz podstatně níž, a s ukončením obchodování padá šance na výdělek při spekulaci na společnost Tesla. Spekulanti na pokles akcií mají jen jedinou šanci. Musí doufat, že se Elon Musk přecenil a potřebné peníze na odkup nesežene.

Tweet na Twiteru

Už jen nešťastný způsob zveřejněné zprávy formou tweetu na Twiteru je zarážející. Sdělení tak závažné zprávy přes sociální síť Twitter Elonu Muskovi asi neprojde. Postih regulátora, který už incident vyšetřuje, je vzhledem k existujícím precedentům řekněme symbolický. Pokud nabídka na odkup akcií nakonec ztroskotá, bude společnost Tesla obviněna z manipulace kurzem. To by znamenalo pro Elona Muska velkou ztrátu peněz a obrovský zásah jeho reputaci.

Elon Musk a akcie společnosti Tesla

Je jasné, že Elon Musk je velmi schopný a inteligentní vizionář, jinak by se nedostal tam, kde je. Nemůže si dovolit slibovat desítky miliard dolarů a nakonec mít prázdné ruce. Akcionáři jsou nespokojení se změnou statusu cenných papírů společnosti Tesla. Elon Musk je nyní ujišťuje, že v současné době touto finančně vratkou akcí automobilku Tesla nezatíží dalším dluhem. Současně také potvrdil, kdo dodá potřebné miliardy dolarů. Mají to být Saúdové a jejich státní fond, který investuje přebytky z ropy. Pokud se budou držet plánu, odchod z burzy vedení Tesly schválí, protože asi proti Elonu Muskovi nepůjde, stejně jako valná hromada a nakonec budou všichni spokojeni. Proslýchá se však, že Tesla se z burzy nestáhne, protože představenstvo společnosti odmítlo plány na privatizaci.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*