E.ON ukončil arbitráž, vydělal díky Gazpromu

Energetická společnost E.ON, sídlící v Německu, ale působící i na českém trhu, před pár dny zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál letošního roku. A i když čísla nejsou vůbec špatná, a dokonce překonala očekávání analytiků, akcie firmy zaznamenaly pokles.

Polovina května byla ve znamení zveřejňování výsledků hospodaření za první kvartál roku u energetických společností. Se svými zisky a tržbami se tak vedle E.ON pochlubily třeba RWE či ČEZ. Podívejme se ale blíže na první jmenovanou energetickou firmu, která letos zaznamenala jak prodělky, tak i velké změny díky dohodě s Gazpromem.

Konec arbitráže

E.ON se v posledních dvou letech potýkal s nepříjemnou arbitráží, která se výrazně zapisovala i do jeho výsledků hospodaření. Společnost totiž musela ve svém rozpočtu počítat s nejrůznějšími opravnými položkami, které srážely její zisky. Díky tomu, že byla arbitráž ukončena (a může za to dohoda E.ON s ruským gigantem Gazprom), zvýšily se náhle zisky společnosti o slušných 400 milionů eur. Celkové tržby tak za první čtvrtletí letošního roku činily 27,14 miliard eur (přitom v téže době před rokem byly přes 30,5 miliardy eur) a očištěný zisk na akcii se tak dostal na 0,67 eur. O rok dříve to přitom bylo 0,52 eur za akcii. A i když tržby poklesly o zhruba 12 procent, stejně výsledky předčily odhady analytiků. Jenže i tak akcie vzápětí zaznamenaly pokles o 3,5 procenta.

Gazprom i Uniper

Co E.ON chystá do budoucna? I to jeho vedení naznačilo. V první řadě společnost očekává, že celoroční zisk za rok 2016 by měl nakonec činit 1,5 až 1,9 miliardy eur. A to i přesto, že ceny elektřiny neustále klesají, takže zisky nejsou takové, jaké bývaly dříve. Kromě toho hodlá společnost v průběhu srpna uvést na německou burzu novou emisi akcií, což by měla odsouhlasit ještě valná hromada, která se uskuteční 8. června. Mimo to E.ON dál jedná s ruským Gazpromem a dohaduje s ním spolupráci. A aby toho nebylo málo, nadále spolupracuje se společností Uniper, která se z E.ON vyčlenila v lednu.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*