Donald Trump ovlivňuje mnohé i plusové body pro zlato

Zlato si připisuje plusové body a minulý měsíc se stal synonymem úspěchu. Žlutý kov opět vytěžil ze vzniklé nervozity kolem Donalda Trumpa.

Cena zlata se tak dokázala zhoupnout pěkně vysoko a to až na cenu nad 1 200 dolarů za jednu unci. Po celý měsíc leden se tak stal nejlepším měsícem od června minulého roku. Zlato je pro všechny investory považováno stále za bezpečné útočiště i v době, kdy se stupňuje nervozita a zvyšuje nejistota. Po Trumpově lednové inauguraci opět stoupla nervozita zejména díky obrovské bublině novinářů a analytiků.

Vývoj ceny zlata

Zlato zdražilo asi o 4,5 % a to vše i navzdory rostoucím dluhopisovým výnosům a také i k předpokládanému zvyšování u úrokových sazeb americkou centrální bankou. Tyto faktory ovlivňují nejvíce cenu zlata. Nastala tedy změna trendu pozorovaného v posledním loňském čtvrtletí, které nebylo úspěšné.

Trhy vyčkávaly do slibných kroků v podobě velkých daňových škrtů, zmírnění mnohých regulací a Trumpových masivních investic zejména do infrastruktury. Tyto akciové trhy zareagovaly a vystoupaly na nové rekordy, kdy zlato spíše tratilo. V období od října do prosince se cena zlata propadla o 13 %.

Fiskální výdaje

Zatím se ale nekonají velké fiskální výdaje a konají se pouze schůzky s top manažery velkých společností. Ty dostaly instrukce a očekává se jejich reakce, na kterou zareaguje i trh. V prvních dnech v úřadu ale Trump vytáhl Spojené státy americké z obchodní dohody nejméně s desítkou států v oblasti okolo Tichého oceánu a staví zeď na hranici s Mexikem. Dalším signálem pro trhy bylo i zbavení funkce ministryni spravedlnosti Sally Yatesové. Ta nesouhlasila s protiimigračními dekrety.

Situace na Wall Street

Wall Street zaznamenal dolar pod tlakem a to zvýšilo přitažlivost zlata. Na spotovém trhu přidávala cena zlata 0,2 % a pohybovala se okolo 1 198,6 dolaru za jednu unci. Světová rada pro zlato WGC přišla s odhadem po loňském 10% růstu v dolarovém vyjádření. Přihlédla k masivnímu přílivu investic, které přistály do burzovně obchodovaných fondů, tedy ETF. Ty jsou úzce navázány na zlato a to bude i v letošním roce vysoce strategickou součástí portfolií.

Poptávku zlata ovlivní 6 klíčových trendů, jak zaznělo z WGC. Jsou zde geopolitická rizika a vyšší proinflační očekávání i zvýšené valuace na akciových trzích. Zde by mohlo být zlato nástrojem pro diverzifikaci rizika. Například je zde dlouhodobý růst poptávky po zlatě v Asii, kde těsně koreluje s tamním rostoucím bohatstvím. Došlo také k otevření nových trhů zejména v muslimském světě. Tato politika je ale tak trochu nebezpečná a zde by se nemělo bezhlavě obchodovat.

Zlato versus měna

Klíčovým faktorem je ale předpokládaná depreciace měn. Tady jde o znehodnocování směnného kurzu. WGC upozorňuje na uvolněnou měnovou politiku v euro-zóně jako zdroj obav. Nabídka zlata se v reálném čase příliš nemění. Pokud jede ale o takzvané fiat peníze, zákonnou měnu, kterou je možné tisknout bohužel prakticky neomezeně, jak tvrdí organizace v prognóze, měli by být obchodníci obezřetní. Za poslední století se obrovsky snížila hodnota všech hlavních měn vůči zlatu.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*