Dolar slábne, libra si svou sílu naopak udržuje

Americký dolar v úterý na začátku evropského obchodování oslabil, když se zvýšil sentiment vůči riziku, zatímco libra se držela nedávných zisků po změně politiky vlády Spojeného království.

Dolarový index, který sleduje dolar vůči koši šesti dalších měn, klesl o 0,5 % na 111,145 a zasáhl tak dvoutýdenní minimum.

Obchodníci se začínají ptát, zda zpomalení americké a globální ekonomiky donutí Federální rezervní systém upravit trajektorii zvyšování sazeb směrem dolů.

To vedlo minulý týden k prudkému nárůstu státních dluhopisů, což poslalo výnosy benchmarkových dluhopisů dolů po celé délce výnosové křivky, a tento pohyb pokračoval i v úterý.

Výnos 10letého státního dluhopisu je aktuálně na 3,60 %, což je o dalších 5 bazických bodů méně oproti pondělnímu závěru, zatímco 2letý výnos, který je citlivější na očekávání opatření Fedu, klesl o 7 bazických bodů na 4,03 %.

Přesto Goldman Sachs stále vidí vzestupné trendy dolaru.

„Ocenění se sice stalo napjatým, ale zároveň odpovídá makroprostředí, a proto stále vidíme před sebou další posilování dolaru,“ uvedli v poznámce analytici investiční banky. „Stále si myslíme, že 5-7 % dalšího růstu dolaru se zdá být rozumným rozmezím podél více jestřábí politiky Fedu.“

GBP/USD vzrostl o 0,5 % na 1,1375 USD po rozhodnutí vlády Spojeného království zrušit navrhované zrušení nejvyšší sazby daně z příjmu.

Nový ministr financí Kwasi Kwarteng také oznámil, že předloží své fiskální prohlášení ve snaze uklidnit trhy, protože pravděpodobně oznámí škrty ve výdajích, aby se pokusil omezit vládní půjčky.

Britský dluhopisový trh prochází „zásadním přeceněním,“ ale měl by pohodlně absorbovat dalších 62 miliard liber oznámeného dluhu, řekl v pondělí šéf britského regulátora dluhu.

Jinde EUR/USD vzrostl o 0,4 % na 0,9864 před zveřejněním nejnovějších cen výrobců v eurozóně za srpen. Očekává se, že zůstanou na velmi zvýšených úrovních, což zvyšuje tlak na Evropskou centrální banku, aby tento měsíc pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.

USD/JPY vzrostl o 0,1 % na 144,65 a zůstal blízko psychologicky důležité úrovně 145 poté, co data ukázala, že tokijská inflace v září vzrostla na osmileté maximum.

AUD/USD stoupl o 0,4 % na 0,6541 a posílil i poté, co australská centrální banka zvýšila úrokové sazby o méně než očekávaných 25 bazických bodů s tím, že má v úmyslu najít rovnováhu mezi omezením inflace a zajištěním prudkého zvýšení úrokových sazeb.

NZD/USD vzrostl o 0,5 % na 0,5749 před zasedáním Reserve Bank of New Zealand ve středu, banka by měla popáté v řadě zvýšit úrokové sazby o půl procentního bodu.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*