Dolar na 14 – ti letém maximu vůči euru, americké akcie s kladnou reakcí na zvýšení úrokových sazeb

Jmenovitě vystoupaly vzhůru akcie například bankovních společností Bank of America, JPMorgan a Wells Fargo. Dolar se vyšplhal na 14 – ti leté maximum vůči euru a předním světovým měnám. Nyní tedy bankovní sektor těží zejména ze zvýšení úrokových sazeb. Americké akcie tak posílily v čele s bankovním sektorem těžícím ze zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech amerických.

Dow Jonesův index a bankovní společnosti

Známý Dow Jonesův index zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků a připsal si 0,30 %. Obchodování uzavřel na 19 852,24 bodu. Širší index S&P 500 se pak zvýšil o 0,39 % na 2262,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq stoupl o 0,50 % na 5456,85 bodu.

Americká centrální banka, Fed, zvýšila svou základní úrokovou sazbu a to celkem o ¼ procentního bodu na 0,50 až 0,75 %. Také signalizovala rychlejší tempo zvyšování úroků očekávané v příštím roce. Podle ředitelky Fedu Janet Yellenové tato skutečnost plně demonstruje důvěru této centrální banky vůči ekonomice v USA. To potvrdil i analytik Dave Donabedian ze společnosti Atlantic Trust. Vyjádřil se také, že ekonomika roste, trh práce je opravdu silný a normalizace měnové politiky může tedy pokračovat. Nárůst úrokových sazeb by tak stagnujícím bankám mohl pomoct konečně k dosažení vyšších zisků například i z poskytovaných půjček.

Akcie společnosti Yahoo

Co se týká akcií internetové společnosti Yahoo, ty výrazně oslabovaly, neboť tato společnost oznámila, že hackeři v roce 2013 ukradli údaje z účtů týkajících se více než jedné miliardy lidí, kteří používají její služby. Tato zpráva proto vyvolala obavy, že přímo telekomunikační operátor Verizon by tak mohl chtít odstoupit od uzavřené dohody o zakoupení internetových aktivit Yahoo.

Situace na devizovém trhu byla ve znamení poklesu, kdy šlo euro vůči dolaru poprvé od ledna 2003 pod hranicí 1,04 dolaru. Pak se část ztrát smazala a v závěru se při obchodování v New Yorku prodávalo za 1,0410 dolaru. Jednotná evropská měna stále ale ztrácela více než 1 %.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*