Dlouhodobí investoři na trhu

V dalším vývoji ceny zlata sehrají velmi důležitou roli rostoucí náklady na těžbu a snižující se výnosnost nalezišť.

Cenu zlata by mohli podpořit i investoři, kteří dávali v poslední době větší přednost kryptoměnám, které jsou podobně jako tento drahý kov, v současné době považovány za alternativní způsob investování. Důležitý bude i vývoj reálných výnosů u amerických vládních dluhopisů a výnosů očištěných o inflaci. Na přelomu roku cena zlata rostla, ale v současné době je v porovnání s lednem o 8 % níž. Jedním z důvodů předchozího růstu ceny zlata bylo oslabování amerického dolaru.

Cena zlata

Trend byl dlouhodobý a působil i na ceny ostatních komodit. Faktorem bylo i to, že se těžařům začaly zvedat náklady zejména kvůli zvyšujícím se cenám energií. Tlak na marže těžařů představuje faktor, který tlačí cenu zlata dlouhodobě nahoru. Nyní se otočil kurz dolaru a posílil. Dražší dolar působí proti ceně zlata. Od třetího kvartálu 2017 asi do května letošního roku rychle rostly výnosy amerických státních dluhopisů. Dvouletých, pětiletých, ale i dlouhodobějších. Negativní dopad to mělo na ceny rizikovějších aktiv včetně akcií a také na zlato. Snížila se jejich atraktivita v porovnání s vládními dluhopisy.

Dění na trhu se zlatem a vývoj trhu s kryptoměnami

Část investorů vyhledávajících alternativní investice a dříve investujících do zlata, objevila nový typ aktiva v kryptoměnách, jejichž cena se na konci minulého roku velmi prudce zvyšovala. Až euforie vyprchá, což se již při poklesu cen kryptoměn v první polovině roku děje, někteří investoři ba se mohli k investicím do zlata opět vrátit. Nyní se na trhu postupně začínají objevovat větší hráči investující dlouhodoběji.

Výhled pro cenu zlata

Důležitou roli hrají náklady na těžbu. Těžaři je dokázali v předchozích letech opravdu razantně snížit, i když až po propadu cen zlata. Centrálním bankéřům se konečně podařilo docílit, že začala růst inflace. Současně rostou mzdy, což zvyšuje náklady i těžařů a předchozí úspory mizí. Značně rychle se vyčerpávají nejvýnosnější ložiska a nedaří se nacházet nová, která by byly stejně výnosná. Nová ložiska mají výnosnost mnohem nižší, a proto se celkovou těžbu nedaří zvyšovat. Pokud nezačne cena zlata zase růst, neporoste ani těžba a nabídka bude do budoucna klesat.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*