Díky skandálu se zneužíváním dat Facebooku klesly Akcie o 13 %

Propad se může ještě prohloubit. Pro společnost to byl nejhorší týden za posledních 6 let. Skandál vyvolal obavy o ochranu soukromí a zkoumá se, jak Facebook nakládá s osobními informacemi jeho uživatelů.

Kvůli obrovskému skandálu s neoprávněným použitím dat o uživatelích klesly společnosti Facebook akcie o 13 %. Největší propad akcií od roku 2012, kdy cena akcií spadla pod 160 dolarů. Za týden se tržní kapitalizace Facebooku snížila o 75 miliard dolarů, což je 1,5 bilionu korun. Neoprávněné použití dat o uživatelích Facebooku firmou Cambridge Analytica vyvolalo obavy o ochranu soukromí a nyní zákonodárci zkoumají, jak firma FB nakládá s osobními informacemi uživatelů.

Společnost Facebook

Facebook vstoupil na burzu s cenou 38 dolarů za akcii v květnu 2012. Tržní kapitalizace firmy činila 104 miliard dolarů. Zejména stabilní růst počtu uživatelů a dominantní postavení na trhu s digitální reklamou tato akcie stouply až na rekordních více než 195 dolarů za akcii a tržní kapitalizace společnosti se nyní ohybuje kolem 460 miliard dolarů. Facebook dostala do problémů zpráva, podle které analytická společnost Cambridge Analytica získala zcela neoprávněně informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je třeba při vývoji softwarových nástrojů pro širokou podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Mark Zuckerberg a Facebooku

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přiznal, že firma chybovala a omluvil se uživatelům. Slíbil také zvýšení kontroly přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům. Poslanci v USA, Británii a EU oznámili, že si předvolají šéfa Facebooku, aby vysvětlil chování své společnosti a jak firma nakládá s daty svých uživatelů. Společnost začaly vyšetřovat i některé úřady na ochranu osobních údajů. Celá aféra bude ostře sledována. Zda to utichne, nebo se vody rozvíří, to ukáže čas.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*