Commerzbank se nedaří, ničí ji nízké úroky

Jedné z největších německých bank se daří čím dál méně. Commerzbank bývala gigantem, jakému nebylo rovno, má po celém světě přes 15 milionů klientů – ale její tržby přesto významně klesají. A i když to celkem očekávala, pokles byl tak silný, že snižuje i výhled na druhou polovinu roku 2016.

Německá Commerzbank, která se nachází ve Frankfurtu nad Mohanem, je dvojkou na tamním trhu a její pobočky najdeme i v dalších zemí včetně České republiky (sídlu tu v Praze, Brně, Ostravě, Plzni či Hradci Králové). Vždy byla symbolem úspěchu, ale to se teď mění. A na vině jsou podle všeho klesající úrokové sazby, které zisky společnosti posílají silně dolů. Když tak nyní Commerzbank zveřejnila výsledky svého hospodaření, akcionáři byli bezmála zděšeni. Neočekávali sice žádnou slávu, ale výsledky je přesto nepříjemně překvapily. Banka oznámila, že měla ve druhém kvartále roku 2016 výnosy 2,23 miliardy eur a její provozní zisk činil 342 milionů eur. Čistý zisk společnosti pak byl pouhých 209 milionů eur, což je o bezmála třetinu méně než v předchozím období (konkrétně jde o pokles o 32 procent). V důsledku toho poklesl o půl procenta i její ukazatel kapitálové přiměřenosti (Tier 1) na 11,5 procenta.

Úroky klesají všude

Bankovní společnost přiznává, že za tak velkým poklesem jsou především neustále klesající úrokové sazby. To velmi pociťují i klienti, a to nejen u této banky, úroky klesají všude včetně České republiky. A i naše banky pravidelně snižují úrokové sazby na spořících účtech, stavebních spořeních a u dalších svých produktů, přičemž i Česká národní banka snižuje úroky jim. Je to zkrátka aktuální trend a začarovaný kruh. A na ziscích bank se to projevuje nejen nyní, ale bude i do budoucna. Commerzbank proto své akcionáře varuje, že ani v nadcházejícím pololetí nebude situace o mnoho lepší. A rovnou snižuje svůj výhled a varuje, že provozní a také čistý zisk budou ještě nižší než nyní. Akcionáři na to reagují negativně už teď – již krátce po zveřejnění těchto čísel klesly akcie Commerzbank o 8,3 procenta na pouhých 5,3 eur za kus.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*