Co ovlivňuje evropské trhy a obchodování

Letošní rok ve znamení volen hýbe i světem trhů. Sledována je Británie, Francie, Německo i Itálie.

Británii zřejmě čekají předčasné volby

To totiž oznámila britská premiérka Theresa Mayová. Chce je uspořádat 8. června. Rozhodnutí musí získat podporu 2/3 parlamentu, což se s největší pravděpodobností podaří. Jako důvod je nejednotný parlament v otázkách týkajících se odchodu Velké Británie z EU. Reakce u měny jako je britská libra je posílení z úrovní kolem 1,18 GBP/EUR na 1,192 GBP/EUR. Zisky si připisuje i euro vůči dolaru. V poslední době v průběhu posiluje o 0,5 % a pohybuje se kolem úrovně 1,07 USD/EUR.

Dolar posílí, pokud Fed zvýší sazby, nahraje to dolaru

Finální inflační data a březnová inflace bude pravděpodobně potvrzena na úrovni 1,5 % y/y, jádrová inflace na 0,7 % y/y. Ve Spojených státech centrální bankéř Rosengren ve svém nedávném projevu prohlásil, že Fed v letošním roce zvýší sazby ještě třikrát. Jestliže zopakuje svůj projev, může tak mistrně nahrát americkému dolaru.

Zlepšení na polském trhu práce graduje

Podle zveřejnění pravidelných měsíčních dat udávaných z polského trhu práce průměrná hrubá březnová mzda podle ekonomů SG vzrostla o 4,2 % y/y. A také trh je ještě mnohem optimističtější a udává nárůst mezd až o 5,4 %. Jde o důsledek utažených podmínek na polském trhu práce. Očekává se i zvýšení polské zaměstnanosti o 0,1 m/m.

Česká koruna oslabuje

Koruna je na nejslabší úrovni od ukončení našeho intervenčního režimu. Po krátké úrovni 26,80 CZK/EUR je o 0,3 % slabší. Na slabší úrovni se kurz bude s největší pravděpodobností pohybovat i nadále. Uvidíme, zda s ním zahýbá první kolo francouzských prezidentských voleb a jak moc se to projeví. Podle předpovědí by výrazné vítězství Marie Le Pen nebo postup do druhého kola voleb radikálně levicového kandidáta Mélenchona mohlo vést k opakovanému oslabení kurzu koruny, i když by naopak uklidnilo francouzské i evropské trhy. Výrazný úspěch Macrona či Fillona by vedl k další nervozitě.

Ostatní regionální měny

Maďarský forint a polský zlotý si v poslední době připsaly 0,2 %. Maďarský forint vystoupil na 313,0 HUF/EUR a polský zlotý posílil na 4,23 PLN/EUR. Předčasné volby opět zvyšují pravděpodobnost tvrdého Brexitu a Británie překvapila po referendu o Brexitu i termínem předčasných voleb 8. června. V případě, že se zde nepodaří zajistit ony čtyři základní svobody, na kterých stojí jednotný trh Unie, tvrdý Brexit je jasně na scéně. Finanční trhy na chvíli oznámení voleb v Británii zaskočilo. Sledován je ale i politický vývoj ve Francii a probíhající volby. Očekává se, jak budou vypadat podzimní volby v Německu. V příštím roce přijdou na řadu volby v Itálii, což je druhá nejzadluženější země a současně třetí největší ekonomika eurozóny.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*