Co nastane, až se vytěží všechen Bitcoin?

Jde o jednu z nejpalčivějších otázek všech obchodníků s kryptoměnou. Co se stane, až bude všechen Bitcoin vytěžen a kdo bude ověřovat transakce, nikdo zřejmě neví.

V médiích se čas od času objeví nějaká článek o Bitcoinu, kdy jeho autor většinou nezapomene podotknout, že konec těžby kryptoměny přijde jistojistě v roce 2030 nebo 2050. Tohle ale nikdo neví. Bitcoin nebude nikdy vytěžen, jeho zásoby nikdy nedojdou. Těžba Bitcoinu totiž probíhá tak, že síť se shodne na kryptografickém hashi, což lze možná definovat jako matematický paradox či chyba, kterou je nutné rozluštit. Při volbě obtížnosti hashe je brán v úvahu celkový výkon sítě. Obtížnost je upravena tak, aby jeho vyřešení daného trvalo asi 10 minut.

Něco pro hackery

Kdo první vyluští kryptografický hash, dostane odměnu! Začínalo se na 50 BTC, dnes je to již 12,5 BTC. Kromě odměny má dotyčný možnost vytvořit nový blok, kde jsou transakce v současnosti o velikosti 1,03 MB. Každá transakce má k sobě pevně připojený poplatek a ten, jenž vytváří blok, dostane i všechny tyto poplatky. Do bloku tedy velmi pravděpodobně vloží transakce s nejvyššími poplatky. Pokud se ptáte, odkud se těch 12,5 Bitcoinů vezme, tak vzniknou najednou v podstatě z ničeho.

Halving

Přibližně každé 4 roky však nastává halving a počet nově vznikajících Bitcoinů se během něj sníží na ½. Poslední byl v červenci 2015 během bloku číslo 367500 a další bude při vytěžení bloku s číslem 630000. Čas se ve světě Bitcoinu měří na bloky a proto nikdo nemůže předpovědět přesný čas dalšího halvingu. Právě zmíněný proces halvingu nám dává záruku, že na světě nikdy nebude více jak 21 milionů Bitcoinů. K tomuto číslu se lze jen limitně přiblížit. Každé přibližně 4 roky se vždy odměna za vytěžený blok sníží na ½ polovinu a nakonec bude zcela zanedbatelná. Tato síť pak bude fungovat téměř výhradně díky poplatkům za prodělané transakce. Takový je systém a plán. Jak to bude ale doopravdy, to nikdo neví.

 

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*