Co mohou investoři letos očekávat od zlata a stříbra

Rok 2021 byl pro obchodníky drahých kovů zklamáním. Ale pro jednotlivce, kteří kumulují zlato a stříbro jako pojistku před inflací pravidelnými nákupy, byl příznivý. 

Zlato během minulého roku objevilo kleslo o více než 11% a jen díky posílení koncem roku se ustálilo na své běžné hodnotě. Stříbro, které se v jedné fázi propadlo o celých 19,3%, uzavřelo rok 2021 v mínusu. Vývoj ceny v minulém roce následoval po silném růstu cen v roce 2020. Rok 2021 tak můžeme označit za rok konsolidace.

Vypadá to, že ceny zlatastříbra jsou připraveny odrážet inflační tlaky, to však přináší určitá rizika. Největších z hrozeb tohoto roku je rostoucí index amerického dolaru v očekávání zpřísnění měnové politiky Federálního rezervního systému. Evropská centrální banka nebude zpřísňovat svou měnovou politiku jako například FED. To je dobrá zpráva pro vztah dolaru vůči euru. Někteří obchodníci se (chybně) domnívají, že posilující dolar znamená pokles u ceny zlata.

Dolar v minulém roce oproti dalším významným měnám posílil přibližně o 7 % i přes skutečnost, že v roce 2021 ztratil nejvíce kupní síly od roku 1982. Inflace měřená indexem spotřebitelských cen v listopadu 2021 dosáhla roční míry 6,8%.

Odborníci ze Silver Institute v letošním roce očekávají rostoucí poptávku po stříbru, především v oblasti zelené energie, kde je stříbro používáno v solární energetice a v elektromobilech.

Také poptávka po zlatě je větší. Globální poptávka po špercích se v roce 2021 zotavila,  a to hlavně zásluhou Indie, která je obecně braná jako největší zákaznická základna na světě.

Mimo to mohou zlato ve velkém nakupovat také centrální banky, a to hlavně pokud poroste napětí mezi Čínou, Ruskem a dalšími státy. 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*