ČNB žádá vládu o podporu ekonomiky

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok se vyjádřil, že o poklesu ekonomiky nikdo nepochybuje a podpořit ji může jedině vláda. Očekává se další snížení sazeb.

Guvernér ČMB Jiří Rusnok se vyjádřil, že v současné situaci není nikdo jiný než vláda, kdo by mohl alespoň částečně podpořit další chod naší ekonomiky, zejména v případě, kdy dojde v některých firmách nebo odvětvích ekonomiky ke kolapsu. Dodal, že dnes už vůbec nikdo nepochybuje o tom, že dojde k poklesu ekonomiky v letošním roce. Za současné situace nelze říci, jak velký konečný pokles bude.

Česká národní banka

Česká národní banka sleduje vývoj ekonomiky denně. Na měnovém zasedání konaném ve čtvrtek 26. března může centrální banka pokračovat v dalším snižování úrokových sazeb, které již na mimořádném zasedání snížila o půl procentního bodu. Podle Jiřího Rusnoka je snížení sazeb signálem cílícím na situaci, kterou centrální banka očekává za rok až rok a půl.

Zadlužení

Guvernér se vyjádřil i k situaci vlády. Podle něj je ČR v souvislosti s možným zadlužením vyvolaném šokem v komfortní situaci a je zcela ospravedlnitelné. Neobává se, že by je za to někdo v budoucnu popotahoval. Zvedené procedury a pravidla ohledně dluhu jsou podle něj v dnešní době v rámci EU již jen na papíře. Mnoho zemí na tom bude ještě hůř a vše je o domácí politické odvaze a rozumu.

Státní rozpočet

Ekonomové očekávají schodek státního rozpočtu v letošním roce přes 100 miliard korun. Plánovaný deficit 40 miliard je neudržitelný. Podle mnoha analytiků ani není třeba jej udržet. Pomoci ekonomice a firmám může jen stát svou rozpočtovou politikou. Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera není schodek přes 100 miliard korun katastrofální, protože má česká ekonomika nízké zadlužení a i přes vyhrocenou situaci zůstane zadlužení v porovnání s ostatními zeměmi EU nízké. ČR si tak bez problémů bude moci na finančním trhu půjčit potřebné prostředky.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*