ČNB vytáhla proti slabé koruně a zvýšila sazby

Česká národní banka nyní zvyšuje úrokové sazby. Základní sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu na 1 %. Analytici podle agentury Bloomberg spíše očekávali, že sazby zůstanou beze změny.

ČNB – Česká národní banka ke zvýšení úrokových sazeb přistoupila ve snaze posílit českou měnu vůči euru. Bankovní rada České národní banky se jednomyslně rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Základní úrokovou sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu na 1 %. Tyto nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 28. června. Klíčová sazba, za kterou komerční banky ukládají u ČNB své přebytečné peníze, byla na této úrovni naposledy v období mezi prosincem 2009 a květnem 2010.

Růst sazeb

Bankovní rada odhlasovala růst sazeb, i když na jednání nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Ten pro tento krok velmi bojoval. Byl na zasedání Banky pro mezinárodní platby v Basileji. Když se zpřísňují podmínky pro hypotéky, musí jít nahoru i úroková sazba ČNB. Rozhodnutí bankovní rady ČNB šlo na vrub neposilující koruně ve srovnání s očekáváním ČNB, inflačním rizikům přehřátého trhu práce a silného růstu mezd. Citelnější posílení koruny není očekáváno. ČNB vytáhla do boje proti slabé koruně a sílícím inflačním tlakům v české ekonomice. Po tomto rozhodnutí by mělo slábnutí koruny ustat a mírně zpevnit.

Slabá koruna

Slabá koruna znamená, že Češi za zahraniční zboží více zaplatí a je pro ně dražší. Je to tlak na růst cenové hladiny v celé ekonomice a to si momentálně ČNB nepřeje. Inflace je několik měsíců na úrovni, kde ji chce ČNB mít. Je třeba zarazit oslabování koruny. Zvýšení sazeb znamená, že bude ČR atraktivnější pro zahraniční investory a ti začnou přesouvat kapitál, protože dostanou vyšší úrok. Začnou nakupovat koruny a česká měna pak následně posílí. Pokud by ČNB sazby zvýšila moc, začal by do ČR plynout kapitál ve velkém, došlo by prudké posílení koruny. Silná koruna negativně dopadá na exportéry, zboží se stává pro cizince dražším a méně konkurenceschopným. Prudké zvýšení sazeb by mohlo zemi i zavléci do recese.

 

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*