ČNB avizuje, že opět sníží sazby

I když však Česká národní banka sníží sazby o půl procentního bodu, dopad koronaviru už to podle analytiků nezmírní a koruna zase oslabí.

Bankovní rada České národní banky bude mít ve čtvrtek další jednání, na kterém zřejmě podle analytiků zase sníží úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Mnoho ekonomů se domnívá, že to už nebude příliš účinné v rámci boje s ekonomickými dopady šíření koronaviru a povede to k dalšímu oslabení koruny.

Snížení sazeb

ČNB přiznává, že přistoupí ke snížení sazeb pod tlakem daných okolností, jako to dělají další centrální banky. Důležitý je i vývoj kurzu koruny. Už v pondělí klesla základní úroková sazba o 0,5 procentního bodu na 1,75 %. Cílem je zmírnit dopady způsobené epidemií koronaviru na naše firmy, podnikatele a domácnosti. Rada je připravena úrokové sazby zase snížit, pokud si to ekonomický vývoj vyžádá. Nyní jsou sazby na úrovni loňského května. Předtím banka snížila sazby o 0,5 procentního bodu v době světové finanční krize v únoru 2009.

Oslabení koruny

Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera může koruna následkem dalšího snížení sazeb pokračovat v oslabování. Pokud by došlo k oslabení nad hranici 28 korun za euro, tak by ČNB podle něj korunu podpořila intervencemi a částečným odprodejem devizových rezerv. Slabší kurz koruny by za běžných okolností přinesl dostatečné uvolnění měnových podmínek, ale za současné situace je to jinak.

Jak to vidí analytici

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že vzhledem k extrémní nejistotě v domácím i v zahraničním prostředí bude nejlepší počkat a podle toho jednat. Podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové rada ČNB sníží sazbu o 0,5 % bodu a pak ve 2. čtvrtletí o 0,25 % bodu. Pak dojde ke stabilitě sazeb se základní úrokovou sazbou na 1 %. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že je kurz koruny nyní asi o 10 % slabší, než ČNB očekávala v únoru. Měnové podmínky jsou uvolněné a odpovídá to poklesu úroků o téměř 3 %. Vyjádřil však i úvahu o tom, že kdyby ČNB příští týden sazby nesnížila, koruna by nežádoucím způsobem posílila.

Přidejte komentář

Váš mail nebude zveřejněn


*